בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית דיאטה ותזונה דיאטה ותזונה כללי סיבוכים של Obesity , חלק ב`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  סיבוכים של Obesity , חלק ב`.

  בריאות חלק ב` - השכיחות של עודף-משקל ושל obesity עלתה באופן דרמטי בעשורים האחרונים. בין השנים 1975 ו-2014 השיעורים הגלובליים של obesity (המוגדרת כ-BMI מעל 30 ק"ג/מ2) עלו מ-3.2% ל-10.8% בין הגברים, ומ-6.4% ל-14.9% בין נשים.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, הפאקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.  

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

  Obesity בילדות:
  התופעה של השמנת-יתר בילדים משקפת את מגמות תופעה זו במבוגרים: החל משנת 1980 העליות המסיביות במשקל של ילדים התמתנו מעט בארצות המפותחות בעשור האחרון (
  Wabitsch וחב' ב-BMC medicine משנת 2014). בארה"ב שיעורי ה-obesity בילדים נותרו יציבים על 17% בין השנים 2004 ו-2012.
  סקירה של שיעורי
  obesity בקרב בני 11-15 שנה ב-25 מדינות באירופה ובצפון אמריקה, בשנים 2002-2010 לא מצאה עלייה בשיעורי obesity במחצית מהמדינות הללו, אך במחציתם האחרת מגמת ההשמנה נמשכה (Ahluwalia וחב' ב-European Journal of Public Health משנת 2015).
  נקודה בולטת וכלל לא מפתיעה, היא שהשיפור הקל בשיעורי
  obesity בבריטניה היה בולט יותר בשכבות האוכלוסייה הסוציו-אקונומיות הגבוהות יותר (Stamatakis וחב' ב-International Joural of Obesity משנת 2009).
  באירלנד, מספרי הילדים השמנים בני-7 שנים פחתו מ-6.3% בשנת 2008, ל-3.9% בשנת 2015, אך התופעה הייתה בולטת יותר בילדים ממשפחות בראש הסולם החברתי, בעוד שילדים בשכבות אוכלוסייה הנמוכות ביותר הלכו ותפחו במשקלם (
  Heinen וחב' ב-Proceedings of the Nutrition Sosiety משנת 2016).

  אין להתעלם מהסכנות הנשקפות לילדים שמנים. ילדים המוגדרים כ-obese הם בעלי סיכון גדול מכפול להיהפך למבוגרים שמנים (Singh וחב' ב-Obesity Review משנת 2008), והם גם בעלי סיכון מוגבר לחלות בסרטן מאוחר יותר על פי Jeffreys וחב' ב-International Journal of Cancer משנת 2004, בעקבות מעקב של 50 שנה במחקר שנודע כ-Boyd Orr Study. ילדים שמנים היו צפויים יותר לתמותה טרם-עת או למגבלות רפואיות בבגרותם על פי דו"ח של ה-WHO מחודש אפריל 2017.
  בנוסף לסיכוניהם בטווח הרחוק, ילדים שמנים הם בעלי סיכון מוגבר לשברי עצמות, ליתר לחץ-דם, להופעת סמנים של מחלה קרדיו-וסקולרית להתפתחות עמידות לאינסולין ואף למצוקות חברתיות ופסיכולוגיות.

  המדידה של obesity:
  מבוגרים-ארגון הבריאות העולמי משתמש במדד של
  BMI להגדרת obesity במבוגרים. היתרונות של BMI שהוא קל למדידה והוא המדד הפופולרי ביותר המקובל במחקרי אוכלוסיות (Romero-Corral וחב' ב-International Journal of Obesity משנת 2008). יחד עם זאת, הדיוק של מדידת BMI ברמה של הנבדק האינדיבידואלי, על מנת לנבא את בריאותו שנוי במחלוקת.
  BMI ימשיך לשמש כמדד אוכלוסייתי, אם כי מדדים אחרים כגון היקף המותניים, והיחס בין היקף המותניים והירכיים יהווה מדד לסיכון הבריאותי של הנבדק  (Zimmet וחב' ב-Journal of Atheroscler & Thromb משנת 2005).
  מחקרים אחדים קבעו שקיימים מנבאים טובים יותר להערכת תחלואה ומוות מאשר
  BMI (על פי Lee וחב' ב-Journal of Clinical Epidemiology משנת 2008, Pischon וחב' ב-N Eng J Med מאותה שנה, Welborn וחב' ב-European Journal of Clinical Nutrition משנת 2007, ו-Yusuf וחב' ב-Lancet משנת 2005).

  בילדים , מדד BMI מותאם לגיל ולמגדר. ה-WHO בהנחיות משנת 2017 משתמש בסטיות תקן של BMI מהממוצע, ואילו המרכז לבקרת מחלות ומניעתן באטלנטה (CDC) משתמש בדרגות האחוזונים השונות של BMI להגדרת obesity בהנחיותיו מאותה שנה:

  מיון Obesity במבוגרים על פי WHO

  דרוג מידת המשקל       BMI (ק"ג/מ2)

  חסר משקל                          קטן מ-18.5

  משקל נורמלי                        18.5-24.9

  עודף משקל                          25.0-29.9

  Obese class I                    30.0-34.9

  Obese class II                   35.0-39.9

  Obese class III                  גדול מ-40.0

  סטאטוס קטגוריות משקל בילדים

  דרוג מידת המשקל        הגדרת WHO                         הגדרת CDC

  סטיות התקן של BMI                אחוזוני BMI

  חסר משקל              פחות מ-2 סטיות תקן מתחת לממוצע              פחות מ-5th

  משקל תקין              2 סטיות תקן מתחת לממוצע עד סטיית תקן     5th-85th

  אחת מעל לממוצע           
  עודף משקל              מעל סטיית תקן אחת מעל הממוצע                
  85th-95th

  obese                    מעל 2 סטיות תקן מעל הממוצע                      מעל 95th

  Obesity ותמותה:
  למרות שזו תובנה מקובלת שאנשים המוגדרים כ-
  obese הם בעלי שיעורי תמותה גבוהים יותר ממחלת לב, שבץ מוחי וסרטן (סקירה של 57 מחקרים פרוספקטיביים עם סך משתתפים של 900,000 מבוגרים ב-Lancet משנת 2008), היו מספר מחקרים שהצביעו דווקא על שיפור בהישרדות במספר מצבים כמו אי-ספיקת לב (Flegal וחב' ב-JAMA משנת 2013,  Oreopoulosוחב' ב-American Heart Journal משנת 2008 ו-Tseng ב-Atherosclerosis משנת 2013).
  לעומת זאת, ה-
  Global BMI Mortality Collaboration פרסם בשנת 2016 תוצאות של ה-database הגדול ביותר מאז ומתמיד שבחן את הקשר בין נתוני BMI ותמותה: בנתונים שכללו 10.6 מיליון משתתפים ב-239 מחקרים פרוספקטיביים באסיה, אירופה וצפון אמריקה, נמצא שהתמותה מסיבה כלשהי הייתה הנמוכה ביותר בקבוצת ה-BMI של 20-25 ק"ג/מ2. התמותה גדלה משמעותית בקרב אלה עם ערכי BMI הנמוכים במקצת מתחום ה-BMI של 20-25, ובקרב אלה עם BMI מעל 25.0.

  מנגנוני הסיבוכים של obesity:
  שני המנגנונים הבולטים ביותר של סיבוכים הנגרמים מ-
  obesity הם דלקת והמיקרובּיוּם של המעי. השמנת-יתר כרוכה עם מצב של דלקת כרונית בדרגה נמוכה, כיוון שתאים מטבוליים המגיבים לעודף חומרי מזון (Medzhitov ב-Nature משנת 2008, ו-Gregor ו-Hotamisligil ב-Annual Review of Immunology משנת 2011). מצב דלקתי זה מופיע באיברים כגון הכבד, המוח, בלוטת הלבלב ורקמת השומן, והוא קשור עם מספר מחלות אימונו-מטבוליות (Hotamisligil ב-Nature משנת 2017).
  תאי חיסון נמצאים בשפע ברקמת השומן, ושפעול התגובה הדלקתית של תאים אלה על ידי
  obesity גורמת לשינויים במספרם ובפעילותם (Mraz ו-Haluzik ב-Journal of Endocrinology משנת 2014). הדלקת גורמת לדיס-רגולציה של מערכת החיסון, מה שבולט ביקר בשנות הילדות (Carolan וחב' ב-Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism משנת 2014). נתונים אלה גם מסבירים את העלייה בסיכון של סרטן (catalán וחב' ב-Physiology משנת 2013, כמו גם את הסיכון למחלות מדבקות (Milner ו-Beck ב-Procedings of the Nutrition Society משנת 2012).

  מיקרוביום המעי:
  העניין הולך וגובר באשר לתפקיד של מיקרוביום המעי בהופעת סיבוכים הקשורים ל-
  obesity. חיידקי המעי משפיעים על המטבוליזם של הפונדקאי שלהם, על ידי השריית דלקת, שקיעת שומן והופעה של עמידות לאינסולין (Ley ב-Current Opinion in Gastroeneterology משנת 2010). הודגם ש-obesity קשורה לשינויים בחיידקי המעי (Tilg ו-Kaser ב-Journal of Clinical Investigation משנת 2011). נמצא גם שהשתלת מיקרוביוטה צואתית מאנשים רזים לאנשים שמנים שיפרה את רגישות האחרונים לאינסולין (Hartstra וחב' ב-Diabetes Care משנת 2015).

  סוכרת: : נכון להיום למעלה מ-12% מהמבוגרים בארה"ב סובלים משתי צורות הסוכרת לדרגותיהן (נתוני ה-CDC משנת 2014), ואחוז זה צפוי לעלות עד כדי 21-33% עד שנת 2050 (Boyle וחב' ב-Population Health Metrics משנת 2010). רוב הלוקים בסוכרת type 2 הם אנשים שמנים או בעלי עודף משקל, והמגיפה הגלובלית של  obesityמסבירה במידה רבה את ריבוי המקרים של סוכרת type 2 במהלך 2 העשורים האחרונים (Eckel וחב' ב- Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism משנת 2011).
  מחקר שכלל מעל 21,000 מבוגרים במסגרת סקר
  NHANES מצא שהסיכון לסוכרתtype 2  גדל מ-8% באנשים במשקל נורמלי, ל-43% באלה עם obesity (Nguyen וחב' ב-Obesity Surgery משנת 2011). מחקר של ה-NHS בבריטניה הראה סיכון הגדול פי-100 להופעת סוכרת במהלך 14 שנות מעקב במדגם של אחיות בתי חולים עםBMI  מעל 35 בהשוואה לאלו עםBMI  קטן מ-22 (Colditz וחב' ב-Annals of Internal Medicine משנת 1995).

  מחלה קרדיו-וסקולרית:
  א) יתר לחץ-דם - ילדים המוגדרים כ-obese הם בסיכון גבוה פי-3 לסבול מלחץ-דם מוגבר בהשוואה לילדים בני גילם במשקל תקין (Sorof ו-Daniels ב-Hypertension משנת 2002). במבוגרים, יש מתאם לינארי בין BMI לבין לחץ הדם, והפחתה במשקל מפחיתה גם את לחץ הדם ברוב המבוגרים המוגדרים כ-obese (do Carmo וחב' ב-Current Hypertension Report משנת 2016).

  ב) דיסליפידמיה - obesity משפיעה על המטבוליזם של שומני הדם, באופן המגביר רמת LDL-כולסטרול ומפחית רמת HDL-כולסטרול (Grundy ו-Barnett ב-Disease Monitoring משנת 1990).

  ג) מחלת עורקים כליליים – מחקר אחד הראה שכל הגברה של 4 ק"ג/מ2 ב-BMI מעלה ב-26% את הסיכון של מחלת עורקים כליליים (CHD) (Nordestgaard וחב' ב-PLoS Med משנת 2012). נתונים ממחקר NHANES כולל מידע על פטירתם של 2.3 מיליון אמריקאים מבוגרים, מצאו תמותה מוגברת משמעותית מ-CHD באלה המוגדרים obese (Flegal וחב' ב-JAMA משנת 2007). גם McPherson ב-American Heart Association  משנת 2015, קבע שאנשים שמנים לוקים במחלת לב איסכמית באופן בלתי תלוי בגורמי סיכון אחרים.

  ד) אי ספיקת לב - obesity נמצאה משפיעה על הלב כבר בילדים, כאשר השמנים ביניהם סובלים משמעותית מפגם אנטומי של החדר השמאלי (Maggio וחב' ב-Journal of Pediatrics משנת 2008).

  מחקר הלב של Farmingham שעקב אחר 6,000 מבוגרים ללא היסטוריה של אי-ספיקת לב למשך פרק זמן ממוצע של 14 שנים, ונמצא שהסיכון לאי-ספיקה הוכפל במקרי Obesity (Kenchaiah וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2002).
  לאחר התאמה לגורמי סיכון מקובלים, הסיכון לאי-ספיקת לב גדל ב-5% בין הגברים וב-7% בין הנשים על כל עלייה של 1 ק"ג/מ2 ב-
  BMI. סקירה של 28 מחקרים העלתה שעודף-משקל וכן  obesityהיו כרוכים בסיכון מוגבר של אי-ספיקת הלב (Aune וחב' ב-Circulation משנת 2016).
  יש לציין שמספר מחקרים דווקא הגיעו למסקנה הפוכה לפיה מטופלים שמנים עם אי-ספיקת לב, נהנו מתוצאות טובות יותר בהשוואה למטופלים רזים עם אי-ספיקה (
  Oga ו-Eseyin ב-Journal of Obesity משנת 2016).
  ממצאים אלה הוכתרו כפרדוקס של
  obesity, וההסבר לכך הוא ש-obesity מקטינה את התופעה של כּחשון הלב (Cachexia) ופרט לכך מגדילה את המאגר של adipocytes שיש להם תפקיד הגנתי (Clark וחב' ב-Progress in Cardiovascular Disease משנת 2014).

  נמשיך ונדון בסיבוכי obesity במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  29/09/2018
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  Obesity

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן