בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית בריאות האישה גיל המעבר נשים טיפולים לא-הורמונאליים בתסמינים של גיל המעבר בנשים, חלק ב`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  טיפולים לא-הורמונאליים בתסמינים של גיל המעבר בנשים, חלק ב`.

  בריאות חלק ב` - תסמיני גיל המעבר הם תהליכים תקינים כאשר רוב הנשים המגיעות לגיל זה, אף לא תרות אחר התערבות רפואית. מתוך אלו מהנשים המחפשות התערבות כזאת, בערך 25% סובלות מתסמינים בעייתיים שעלולות להידרש לטיפולים רפואיים.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

  גם אקופונקטורה, שהיא מרכיב מרכזי ברפואה סינית, נבחנה במרץ לטיפול בתסמינים וָזוֹ-מוטוריים. סקירה סיסטמתית משנת 2013 של Dodin וחב' ב-Cochrane Database Systemic Review, בחנה ניסויים בהם הושוותה אקופונקטורה לטיפולים הורמונאליים משלימים, ונמצאה יעילה פחות בתחום של הפחתת תדירות גלי-חום.
  לאותה מסקנה הגיעו בניסוי בו השתתפו 327 נשים אשר מחציתן טופלו באקופונקטורה ומחציתן האחרת שמשו ביקורת ללא דיקור: לאחר 12 שבועות, מספר גלי החום הממוצע ביום היה 15.36 לעומת 15.04, חוסר הבדל מובהק (
  Epe וחב' ב-Annals of Internal Medicine משנת 2016). 

  טיפולים פרמאקולוגיים לא-הורמונאליים בתסמינים וזו-מוטוריים:
  ארבע סוגי תכשירים נוסו בקשר של הקלת תסמיני גיל המעבר והם כדלקמן:
  א)
  SSRIs או מעכבי קליטה חוזרת בררניים של סרוטונין. זהו שם של קבוצת תרופות נוגדות דיכאון, המבוססות על עיכוב קליטה חוזרת של סרוטונין. המדובר בדור חדש של תרופות נוגדות דיכאון, אשר מגוון רב של תרופות מתבססות עליו. הידועות מבין תרופות אלו הן פלואוקסטין (Fluoxetine), הידועה בעיקר בשמה המסחרי פּרוֹזַק, ואסציטלופרם (Escitalopram), הידועה בעיקר בשמה המסחרי ציפּרָלֵקס; 
  ב)
  SSNRIs או Selective Serotonin-Norepinephrine Reuptake Inhibitors), שהם מעכבים או מעכבים סלקטיביים של ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראפינפרין
  זו  משפחה של 
  תרופות פסיכוטרופיות המשמשות לטיפול בדיכאוןהפרעות חרדה וכאבים כרוניים הנובעים מסיבה עצבית; Gabapenin;
  ג)
  Clonidine.

  הנחיות בינלאומיות (Mintzioni וחב' ב-Maturitas משנת 2015), וכן סקירות סיסטמתיות של ניסויים אקראיים-מבוקרים (Shams וחב' ב-Journal of General & Internal Medicine משנת 2014, ו-Barton וחב' ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2010, ו-Freeman וחב' ב-JAMA משנת 2010, ו-Stearns וחב' ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2005, ו-Loprinzi וחב' ב-Lancet משנת 2000, ו-Loprinzi וחב' ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2002), דווקא המליצו על SSRIs ועל SSNRIs לטיפול לא-הורמונאלי של תסמיני גיל המעבר.
  יחד עם זאת,
  NICE ממליץ שהטיפולים הפרמאקולוגיים הללו לא ישמשו כטיפולי קו ראשון לתסמינים וזו-מוטוריים בלבד.
  נשים עם סרטן שד חוות לעתים קרובות תסמינים וזו-מוטוריים, אלו מתוכן הנוטלות טמוקסיפן כטיפול אנדוקריני, או נשים בסיכון גבוה הנוטלות טמוקסיפן להפחית את הסיכון לסרטן השד (
  Cuzick וחב' ב-Lancet Oncology משנת 2015), צריכות להימנע משימוש בתכשירי SSRIs דוגמת fluoxetine או paroxetine שכן אלה פוגעים בהפיכת טמוקסיפן למטבוליט הפעיל שלו , ובכך מפחיתים את יעילות התרופה (Johns וחב' ב-Breast Cancer Research & Treatment משנת 2016).  

  ניסוי אקראי שהשווה טיפול בתכשיר venlafaxine (ממשפחת SSNRI) במינון יומי של 75 מיליגרם, לטיפול פומי של 17β-oestradiol במינון יומי של 0.5 מיליגרם, מצא ש-2 טיפולים אלה הפחיתו באופן משמעותי את תדירות התסמינים הוזו-מוטוריים בערך ב-50% לאחר 8 שבועות של טיפולים (Joffe וחב' ב-JAMA Internal Medicine משנת 2014).
  נמצא ש-
  oestradiol שיפר את איכות החיים של נשים במנופאוזה יותר מאשר הטיפול ב-venlafaxine על פי Caan וחב' ב-Menopause משנת 2015. כמו כן נמצא שאף לא אחד מ-2 התכשירים הללו שיפר את התפקוד המיני לאורך 8 שבועות של טיפולים (Reed וחב' ב-Obstetrics & Gynecology משנת 2014), אם כי שני התכשירים שיפרו את איכות השינה בהשוואה לפלצבו (Ensrud וחב' ב-Sleep משנת 2015). Oestradiol במינון האמור יעיל למשך תקופה של לפחות 4 שנים להפחתת תסמינים וזו-מוטוריים, אך לא קיים מידע לגבי משך היעילות של venlafaxine (על פי Santoro וחב' ב-Menopause משנת 2017). 

  התכשיר desvenlafaxine במינון יומי של 100 מיליגרם, הוא המטבוליט הפעיל של venlafaxine והוא מפחית את התסמינים הוזו-מוטוריים עד למשך של 12 חודשים. לשימוש ב-SSRI וב-SSNRI יש תופעות לוואי כגון בחילות, טשטוש, יובש בפה, עצירות, עצבנות יתר, ופגיעה בתפקוד המיני. הפרעות שינה שכיחות בנשים בגיל המעבר, ולכן מומלץ להוסיף את התכשיר המרגיע zolpidem במינון של 10 מיליגרם ללילה לטיפול ב-SSRI או ב-SSNRI, לשיפור השינה ואיכות החיים בהשוואה לפלצבו (Joffe וחב' ב-Menopause משנת 2010). יחד עם זאת, צריכה ארוכת טווח של zolpidem אינה מומלצת שכן תיתכן הופעת עמידות לתכשיר זה, וכן הוא עלול לגרום לתופעה של התנמנמות בשעות היום. 

  Gabapentin ו-pregabalin:
  התכשיר נוגד הפרכוסים
  gabapentin משמש גם במקרים של כאב נוירופתי. סקירה סיסטמתית של 13 ניסויים אקראיים ומבוקרים שכללו 1,714 נשים, מצאה ש-gabapentin במינון של 300 מיליגרם שלוש פעמים מדי יום, הפחיתה את החומרה ואת התדירות של תסמינים וזו-מוטוריים בנשים בגיל המעבר ששרדו סרטן שד. Gabapentin נסבל במינון יומי של עד 900 מיליגרם, אם כי תופעות לוואי עלולות לכלול ישנוניות, טשטוש ועייפות (Drewe וחב' ב-Springerplus משנת 2015, ו-Hervik ו-Stub ב-Breast Cancer Research Treatment& משנת 2016). ניסוי אקראי ומבוקר ב-163 נשים בגיל המעבר שורדות סרטן שד, נמצא ש-pregabalin במינון של 75 מיליגרם פעמיים מדי יום, הפחית משמעותית את התסמינים הווזו-מוטוריים (Loprinzi וחב' ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2010).

  Clonidine:
  תכשיר זה הפועל כאגוניסט אלפא-2 אדרנרגי, גורם להפחתת יתר לחץ-דם. קלונידין הוא התכשיר הלא-הורמונאלי היחיד בבריטניה שהוא בעל רישיון לטיפול בתסמינים וזו-מוטוריים. ניסוי כפול-סמיות, אקראי ומבוקר כנגד פלצבו, השווה טיפול בקלונידין (0.1 מיליגרם ליום) לטיפול ב-
  venlafaxine (75 מיליגרם ליום בשחרור איטי) לעומת פלצבו. הניסוי התבצע ב-102 נשים שורדות סרטן שד, ונמצא לאחר טיפול של 12 שבועות ששני התכשירים היו עדיפים על פלצבו בהפחתת תסמינים וזו-מוטוריים, ולמרות ש-venlafaxine היה בעל השפעה מהירה יותר, קלונידין נמצא יותר אפקטיבי לאחר 12 שבועות (Boekhout וחב' ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2011).
  תופעות לוואי של קלונידין כוללת טשטוש, תת לחץ-דם, כאבי ראש, עצירות ויובש בפה (Rada וחב' ב-Cochrane Database Systemic Review משנת 2010). 

  טיפולים מקומיים (topical) בתסמינים של הנרתיק במנופאוזה:
  א) טיפולים באסטרוגן-תסמינים וגינאליים בגיל המעבר הם בעיקר יובש וכאבים בקיום יחסי מין, והשפעתם משמעותית בתפקוד המיני ובחיי הזוגיות. הטיפול המקומי היעיל ביותר הוא באסטרוגנים כאשר הספיגה הסיסטמית של הורמון זה זעירה.
  יובש הנרתיק שכיח גם בנשים שורדות סרטן שד, המטופלות עם מעכבי aromatase כגון exemestane  (שם מותג Aromasin) על פי Cella וחב' ב-Breast Cancer Research & Treatment משנת 2006).
  בנוסף להשפעה השלילית על איכות החיים, אי הנוחות הכרוכה ביובש בנרתיק עלולה להביא את המטופלות להפסקת הטיפול האנדוקריני בסרטן השד, מה שעלול להפחית את שיעורי הישרדותן את המחלה (Ganz וחב' ב-Lancet משנת 2016).
  הבטיחות של טיפול מקומי של אסטרוגנים בנרתיק אינה ברורה באופן מוחלט, וקיים חשש תאורטי שספיגה סיסטמית של oestradiol עלולה להפחית את יעילותם של טיפולים אנטי-אסטרוגניים עם תכשירים מעכבי aromatase (על פי Kendall וחב' ב-Annals Oncology משנת 2006). 

  יחד עם זאת, ניסוי עדכני אקראי ומבוקר של Melisko וחב' ב-JAMA Oncology משנת 2017, שבחן את היעילות ואת הספיגה הסיסטמית של אסטרוגן שניתן בנרתיק על ידי טבעת, ב-69 נשים שורדות סרטן שד המטופלות עם מעכבי aromatase, מצא שיפור במידת היובש בנרתיק, ללא כל הגדלת הריכוז הסיסטמי של oestradiol לאחר 12 שבועות של טיפול, בהשוואה לריכוז הסיסטמי של אסטרוגן זה בתחילת הטיפול הוגינאלי, מה שמצביע על הבטיחות של הטיפול.
  קולג'  הגינקולוגים והמיילדים האמריקני (ACOG) ממליץ שטיפול נרתיקי עם אסטרוגנים יינתן רק במקרים של נשים שורדות סרטן-שד עם יובש בִּלְתִּי מִתְפַּשֵּׁר בנרתיק (Farrell ב-Obstetrics & Gynecology משנת 2016). 

  התכשיר הפומי ospemifene (שם מותג Osphena) המומלץ לטיפול במקרים של כאבים בקיום יחסי מין בנשים במנופאוזה. Ospemifene הוא תכשיר SERM או selective estrogen receptor modulator, הפועל בדומה לאסטרוגן על האפיתל הווגינאלי, ומעבה את דופן הנרתיק מה שמפחית את הכאבים במגע מיני. תכשיר זה אושר לשימוש על ידי ה-FDA בפברואר 2013, אך עדיין אינו זמין בבריטניה. 

  קרם לחות לנרתיק:
  כיוון שהחלופות המוצעות ליובש בנרתיק מוגבלות, מוצאים כיום בשוק תכשירי קרם-לחות (כגון Replens או RepHresh), הנמכרים לטיפול ארוך-טווח (Edwards ו-Panay ב-Climacteric משנת 2016).
  אך תכשירים אלה מכילים בעיקר מים, ויש רק מעט עדויות לכך שיש להם פוטנציאל לשיפור קליני בתסמינים וגינאליים. תכשירי קרם לחות אלה עלולים לגרום לגירוי מקומי, בעיקר באותם קרמים שהחומציות והאוסמולליות שלהם שונות בהרבה מאלו של הפרשות הנרתיק. אין עדיין ניסויים השוואתיים שיכולים להצביע על יתרונותיו של קרם מסוים על משנהו. 

  תכשירי סיכה (lubricants) לנרתיק:
  יש המורחים את הנרתיק בחומרי סיכה לפני קיום יחסי מין, להפחתת החיכוך. תכשירים אלה יכולים להיות מימיים דוגמת
  K-Y Jelly או Astroglide, תכשירים המבוססים על סיליקון דוגמת Pjur, או מבוססים על שמן צמחי כגון שמן זית. ניסוי כפול-סמיות מבוקר כנגד פלצבו של ג'ל וגינאלי עם pH מאוזן, לטיפול ביובש בנרתיק של 86 שורדות סרטן שד, מצא שג'ל זה היה יעיל יותר מפלצבו בהקלת יובש בנרתיק (0.001p<) ואף מעט יעיל יותר מפלצבו בהקלת הכאבים במגע מיני (p=0.04) על פי Lee וחב' ב-Obstetrics & Gynecology משנת 2011). 

  גישות ניסוייות הנמצאות כעת בניסויים קדם-קליניים:
  א) אנטגוניסטים לקולטן של neurokinin 3-בשנת 2017 התפרסמו ב-Lancet תוצאות ניסוי אקראי ומבוקר בשלב phase 2 כנגד פלצבו של Prague וחב', עם MLE4901 שהוא אנטגוניסט של הקולטן של neurokinin 3, כדי לבחון את יעילותו בהפחתת גלי-חום של גיל המעבר בנשים בריאות בטווח הגילים 40-62 שנה שהיו לפחות שנה בשלב חידלון הווסת, ואשר חוו למעלה מ-7 אפיזודות של גלי חום ביממה, ואשר לא נטלו כל תכשיר להקלה במהלך 8 השבועות שלפני תחילת הניסוי. משתתפות הניסוי טופלו 4 שבועות עם MLE4901 בנטילה פומית של 40 מיליגרם פעמיים ביום.
  הנשים בניסוי חולקו אקראית ל-2 קבוצות כאשר ב-28 מתוכן שהשלימו את הניסוי ספר גלי החום פחת ב-45% בהשוואה למטופלות בפלצבו (במובהקות סטטיסטית גבוהה, 0.0001
  p<).
  הטיפול היה נסבל היטב. בשלוש מטופלות בתכשיר הנבחן הייתה עלייה בטרנסאמינאזות של הכבד פי-4 מהרף העליון של תחום הערכים התקין, וכן נרשמה עלייה ברמת בילירובין, אלא שעליות אלה חזרו לתחומי הנורמה של מדדי כבד אלה 28-90 יום מהפסקת הטיפול. 

  טיפול ניסויי נוסף הנבחן כעת להקלה בתסמינים וגינאליים של ה-menopause, הוא הטיפול ב-CO2 laser, שעשוי לשפר את היובש בנרתיק על ידי עיצוב מחדש של הקולאגן, אך טיפול זה יקר יחסית, וחסרים עדיין נתונים להוכחת יעילותו (Sokol ו-Karram ב-Menopause משנת 2017, ו-Song וחב' ב-Australian & New Zeeland Journal of Obstetrics & Gynecology משנת 2017). 

  לסיכום, נראה שהרוב המכריע של הגישות לטפל באופן לא הורמונאלי כדי להקל על נשים בגיל חידלון הווסת, ולהתגבר על תסמינים וזו-מוטוריים ואחרים, אין בהן בשורה של ממש. הטיפול הורמונאלי המשלים (HRT) שהיה מקובל עשרות שנים להקל על מצוקות גיל המעבר, איבד מחינו בראשית שנות ה-90 עם פרסום ממצאי מחקר WHI שקשר בין הטיפול ההורמונאלי לעלייה קלה בסיכון של תחלואת סרטן או מחלות לב.
  ממצאים אלה הביכו מיליוני נשים בעולם כולו, מה הדרך היעילה והבטיחותית לנהוג לפיה, ונראה שהתלבטות זו שרירה וקיימת עד עצם הימים האלה.  

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  01/04/2018
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  גיל המעבר בנשים

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן