בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות מחלות אוטואימוניות ונדירות כל מה שצריך לדעת על תלסמיה, מחלה תורשתית בתאי הדם האדומים. חלק א`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  כל מה שצריך לדעת על תלסמיה, מחלה תורשתית בתאי הדם האדומים. חלק א`

  כל מה שצריך לדעת על תלסמיה, מחלה תורשתית בתאי הדם האדומים. חלק א`
  בריאות תלסמיה היא מחלה תורשתית אוטוזומלית-רצסיבית הפוגעת בתאי הדם האדומים. בתלסמיה יש שיעור מופחת של ייצור שרשרות ההמוגלובין ותאי הדם פגיעים מאוד לפגיעה מכנית ולתמותת תאים מהירה.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  המוגלובין הוא מולקולה טטרמרית, המורכבת מארבע שרשרות של החלבון גלובין וממולקולת heme שהיא Protoporphyrin שבמרכזו ברזל.
  באדם מבוגר באופן נורמלי,  שרשרות הגלובין מורכבות מזוג שרשרות α וזוג שרשרות β. זה המבנה של המוגלובין
  A המהווה כ-95% מההמוגלובין בתאי הדם האדומים.
  בעובר האדם ההמוגלובין העוברי (המוגלובין
  F) מורכב משרשרות α הקשורות לשרשרות γ, אלא שריכוז המוגלובין F בדם העובר מתמעט לקראת הלידה, , כאשר באדם הבוגר הוא מהווה רק  2.5-3% מכלל ההמוגלובין.
  המוגלובין שולי נוסף שמוצאים באדם הבוגר הוא המוגלובין
  A2, בו קיימות שרשרות α ושרשרות δ, ואף הוא מהווה רק 2-3% מסך ההמוגלובין בבוגרים.

  תלסמיה היא מחלה תורשתית אוטוזומלית-רצסיבית הפוגעת בתאי הדם האדומים. בתלסמיה יש שיעור מופחת של ייצור שרשרות ההמוגלובין ותאי הדם פגיעים מאוד לפגיעה מכנית ולתמותת תאים מהירה. חולים רבים עם תלסמיה מקבלים עירויי דם סדירים (אחת לשבועיים עד שלושה שבועות) על מנת להתמודד עם המחלה ולשמור על אורח חיים בריא יותר. קיימת גישה של השתלת מח עצם אם תופעות הלוואי של העירוי כגון עלייה מוגזמת ברמת הברזל הופכת כשלעצמה לבעיה.

  בשנת 1927 פרסמו Cooley ו-Lee ב-American Journal of Diseases of Children מאמר על מספר מקרים ש/ל ילדים עם טחול מוגדל ושינויים יוצאי דופן בעצמות.
  בדיעבד התברר שבלי דעת עלו שני חוקרים אלה על המקרים המתוארים הראשונים של תלסמיה. למרות שהבסיס התאי והמולקולארי של מחלה זו לא היה ידוע בתחילה, ממחצית המאה הקודמת התבררו עקרונות של מחלה מורכבת זו (Sankaran ו-Nathan ב-Hematology & oncology Clinical North America משנת 2015).
  אך למרות הידע הרב שנרכש תלסמיה היא כאגוז שלא פוצח דיו, ובהתאם ההתנהלות עם מחלה זו מסובכת וישנן רק גישות מעטות לטיפול יעיל. תלסמיה, מחלת אנמיה חרמשית (sickle cell) ואי-סדירויות נוספות של המוגלובין, הם קבוצת המחלות המונוגניות (פגיעה בגן בודד) הנרחבות ביותר בעולם.
  על פי הערכה 1-5% מאוכלוסיית העולם הם נשאים של המוטציה הקשורה לתלסמיה (Weatherall ב-Blood משנת 2010, ו-Modell ו-Darlison ב-Bulletin of World Health Organization משנת 2008).

  שכיחות המחלה:
  סוגי התלסמיות השונות שכיחים באוכלוסיות המתגוררות באקלימים טרופיים, בצמידות לשכיחות גבוהה של מלריה. תלסמיות מקושרות במיוחד עם אפרו-אמריקאים, באלה ממוצא מזרח-תיכוני, ים תיכוני (יוון, איטליה וצפון אפריקה בדומה להמוגלובינופתיות אחרות) ובאסייתים. יש שכיחות המשוערת של מעל 10% באנשים מקפריסין, 3-14% בתאילנד, ו-3-8% באוכלוסיות מהודו, פקיסטן, בנגלדש וסין.
  המחלה שכיחה גם בצאצאים של אנשים מאמריקה הלטינית, האיים הקריביים, ומדינות ים תיכוניות (כגון ספרד). שכיחות נמוכה של תלסמיה מוצאים בצפון אירופה (0.1%).
  בבדואים בדרום ישראל יש ריכוז גדול יחסית של לוקים בתלסמיה, שהוא פי-3-4 גבוה משיעורה בבדואים המתגוררים בצפון המדינה.  

  ניכר שתלסמיה שכיחה בעיקר בשטח הנמשך מתת-סהרה באפריקה, דרך אזור המזרח התיכון והים התיכון עד למזרח ודרום-מזרח אסיה. וכך, למעלה מ-90% מהמטופלים עם תלסמיה מתגוררים במדינות עם הכנסה נמוכה-עד-בינונית לנפש. מספר הלוקים במחלה זו צפוי לעלות בשנים הבאות, שכן תמותת תינוקות במדינות אלו ממחלות מדבקות או מתזונה לקויה הולך ופוחת. יחד עם זאת יש להדגיש שבגלל תופעת ההגירה וההסתננות של פליטים ממדינות המצוקה למדינות מתועשות באירופה ובדרום אמריקה, התחלואה בתלסמיה הפכה להיות בעיה בריאותית גלובאלית (Lorey ב-Journal of Pediatric Hematology & Oncology  משנת 2000).

  צורות מולקולאריות וקליניות של תלסמיה:
  ברמה המולקולארית, הסינתזה של המוגלובין מבוקרת על ידי 2 גנים הנמצאים בתאחיזה וממוקמים על כרומוזום 16 המקודדים לחלבון α גלובין, ועל ידי גן בודד על כרומוזום 11 המקודד לחלבון β גלובין  (Higgs וחב' ב-Lancet משנת 2012).
  הגנים בצברים אלה מאורגנים לאורך הכרומוזומים כדי שהם יבואו לביטוי בשלב ההתפתחות לייצר טטרמרים שונים של המוגלובין בשלבים העוברי, בשלב שלאחר הלידה ובחיים הבוגרים. וכך, באדם נורמאלי עם 2 עותקים של כל כרומוזום, ישנם 2 אתרים המקודדים לשרשרת β, ו-4 אתרים המקודדים לשרשרת α. באפרו-אמריקנים ובאסייתים ישנה שכיחות גבוהה יותר של α-תלסמיה, ואילו β-תלסמיה שכיחה יותר בקרב יוונים ואיטלקים אך גם באפרו-אמריקנים. ללא התערבות טיפולית כל צורה של תלסמיה היא מחלה פרוגרסיבית עם עוצמת תחלואה מתעצמת עם הגיל (Taher וחב' ב-British Journal of Hematology משנת 2010). לכן יש משמעות ניכרת לטיפול מיטבי ובעתו.

  β-תלסמיה:
  חולים עם β-תלסמיה קוטלגו באופן אופייני כחולים בתלסמיה קטנה (minor), תלסמיה גדולה (major) או תלסמיית ביניים (intermedia) על בסיס אי האיזון בין שרשרות α-גלובין וβ-גלובין, על בסיס חומרת האנמיה ועל בסיס התמונה הקלינית.
  זוהו למעלה מ-200 מוטציות בגן β-גלובין הגורמות למחלה. מוטציות אלו חלקן שקטות (silent β) הגורמות להפחתה מתונה, חלקן מתונות הגורמות לירידה יחסית ביצירת שרשרות β-גלובין (β+), וחלקן מוטציות חמורות הגורמות לחסר מוחלט של סינתזת שרשרות β-גלובין (β0), כאשר חסר מוחלט של הגן אינו שכיח.
  β-thalassemia minor
  מייצגת הורשה הטרוזיגוטית של מוטציית β-תלסמיה, כאשר בלוקים בה מוצאים אנמיה מיקרוציטית נטולת תסמינים קליניים, בעוד שבחלק המחולים לא מוצאים כלל אי-סדירויות המטולוגיות הידועים כנשאים שקטים. β-תלסמיות הן תולדה של מוטציות בגן HBB על כרומוזום 11, כתוצאה מכך רמת שרשרות α גבוהה יחסית , אך אין יצירת  טטראמרים: במקום זה, שרשרות α נקשרות לממברנת תאי דם אדומים וגורמות להם לנזקים.

  מטופלים עם β-thalassemia major מתאפיינים בדרך כלל באנמיה חריפה בינקותם והופכים להיות במרוצת החיים לתלויים בעירויי-דם, בעוד שבחולים עם β-thalassemia intermedia, המחלה מתגלה בשלב מאוחר יותר בחיים והם מתאפיינים עם אנמיה קלה-עד-מתונה, עם דרישה משתנה לעירויי-דם (Musallam וחב' ב-Cold Spring Harbour Perspectives in Medicine משנת 2012).
  מספר מודיפיקציות יכולות להביא לתחלואה ב-β-thalassemia intermedia במקום ב-,major thalassemia כולל עודף של שרשרות α-גלובין על פני β-גלובין, חוסר-יעילות של אריתרופויאזה, ואנמיה הנובעת מכך.
  מספר צורות נדירות של β-thalassemia intermedia נובעות משֽמֽטים (deletions) בכרומוזום שאינם פוגעים בגן המקודד לגלובין. ביצירת מוטציות אלו יש חשיבות לביטוי מוגבר של γ-גלובין ולריכוזים מוגברים של ההמוגלובין העוברי. צורות חריגות של רמה מוגברת המוגלובין עוברי יכולות לנבוע משמטים המסירים את הגנים המקודדים ל-β-גלובין ול-δ-גלובין, אך מותירים לפחות גן אחד בלתי פגוע המקודד ל-γ-גלובין (צורת δβ-thalassemia).

  β-thalassemia major היא מחלה קשה, שכן  ההמוליזה המוגברת של הכדוריות האדומות גורמת לצהבת, יצירת אבני מרה, אנמיה קשה והיפוקסיה.‏ כפיצוי להיפוקסיה הגוף מנשה לייצר יותר תאי-דם אדומים, מה שגורם לגדילה של מח העצם ופלישה שלו לאזורים אחרים, תוך הופעת שינויים בעצמות ויצירת דם חוץ-לשדית (אקסטרמדולרית), דהיינו יצירת דם באיברים בהם בדרך כלל אין יצירת דם.
  עקב ניסיון ליצור תאי דם בעצמות שונות כגון בגולגולת, מתפתח מראה טיפוסי של עצמות הלחיים והמצח שהן מאד בולטות.. הגדלת טחול וכבד, בחולים אלה כתוצאה מהרס דם מוגבר וייצור דם באיברים אלה.

  הולכות ומתרבות הראיות לכך שעד 5% מהמטופלים עם β-תלסמיות מייצרים המוגלובין עוברי (HbF). כאשר β-תלסמיה מורשת במשולב עם ואריאנט מבני של המוגלובין E, מה שמוביל לE/β- תלסמיה, התסמינים הקליניים יכולים להיות בדרגות חומרה משתנות, בתלות בדרגת האנמיה, כאשר בדרגת החומרה הגבוהה יותר יש דמיון ל-β-thalassemia major, ואילו בדרגות החומרה המתונות יותר יש דמיון ל- β-thalassemia intermedia (Galanello ו-Origa ב-Orphanet Journal of Rare Diseases משנת 2010, ו-Sripichal וחב' ב-American Journal of Hematology משנת 2008).

  לכל אדם נתון יש 2 אללים ל-β-גלובין, שמקורם מ-2 ההורים, , כאשר אם בשניהם יש מוטציות תלסמיות, תיגרם אנמיה מיקרוציטית היפוכרומטית חמורה או β-thalassemia major, כאשר בהיעדר טיפול  תגרום למוות עוד לפני גיל 20 שנה.
  הטיפול מורכב מעירוי דם תקופתי, כריתת טחול אם הוא מוגדל, וטיפול ברמה גבוהה מדי של ברזל אם היא קיימת, או באמצעות השתלת מח עצם.
  לעומת זאת, אם רק באחד מהאללים מופיעה מוטציה, תופיע β-thalassemia minor, המתבטאת באנמיה קלה עם מיקרוציטוזה, ותסמינים של חולשה ועייפות.
  ברוב המקרים של  β-thalassemia minor אין כלל תסמינים ורבים מהלוקים בה אף אינם מודעים לקיומה, כאשר הגילוי נובע מבדיקת שגרה של MCV בה נמצא נפח נמוך של כדוריות הדם האדומות.

                       מראה כדוריות הדם האדומות בתלסמיה.
  במחלה זו קיים ייצור מופחת של אחת משרשרות הגלובין: α (ב-α תלסמיה) או β (ב-β תלסמיה). המנגנון המביא לביטוי המחלה, אם נתייחס כדוגמא ל-β תלסמיה, מתחיל מהפרעה בגן המייצר את שרשרות ה-β-גלובין.
  שרשרות α העודפות שוקעות בנורמובלסטים שהם תאי האב של הכדוריות האדומות, במח העצם. שקיעה זו של שרשרות α פוגעת בממברנות התאים וגורמת למותם. כך חלק מהנומובלסטים יוצרים כדוריות אדומות המגיעות למחזור הדם, עם כמות המוגלובין מופחתת  ועם צורה מעוותת.  כדוריות אדומות פגומות אלו נהרסות בעיקר בטחול, אך גם במח העצם. כתוצאה מכך, יש מיעוט כדוריות אדומות, ותתכן אנמיה קשה. הרס זה גורם גם לטחול מוגדל.

  נמשיך ונדון בתלסמיה במאמר ההמשך.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  24/03/2018
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  תלסמיה

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן