בריאות שמלות ערב
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית סרטן אימונותרפיה, הבשורה והאתגרים בטיפול עם תאי CAR-T במחלות סרטן המטולוגיות, חלק א`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  אימונותרפיה, הבשורה והאתגרים בטיפול עם תאי CAR-T במחלות סרטן המטולוגיות, חלק א`.

  בריאות אימונותרפיה הוא סוג הטיפול העושה שימוש במערכת החיסון של הגוף להילחם בתאי סרטן, משפרת את יכולת הגוף לזהות ולהשמיד תאי סרטן. תאי חיסון או נוגדנים יכולים להיות מיוצרים במעבדה ולהיות מוזרקים לחולי סרטן.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, 
  תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  מערכת החיסון מגינה על הגוף כנגד זיהומים וגם כנגד תאים סרטניים. היא מורכבת ממיליארדים של תאים המתחלקים למספר קבוצות. לימפוציטים שהם תת-קבוצה של תאי דם לבנים, מהווים את חלק הארי של מערכת החיסון, ומכילים 3 סוגי תאים: לימפוציטי B המייצרים נוגדנים להילחם בזיהומים; לימפוציטי T ותאי NK (או natural killers) ההורגים באופן ישיר תאים מודבקים או תאי סרטן, , וכן מעבירים מידע לתאים אחרים במערכת החיסון על ידי הפרשת ציטוקינים.
  אימונותרפיה הוא סוג הטיפול העושה שימוש במערכת החיסון של הגוף להילחם בתאי סרטן, משפרת את יכולת הגוף לזהות ולהשמיד תאי סרטן. תאי חיסון או נוגדנים יכולים להיות מיוצרים במעבדה ולהיות מוזרקים לחולי סרטן.

  כיצד פועלת שיטת הטיפול המוגדרת כ-Chimeric Antigen Receptor T-Cell Therapy?
  תאי
  T נאספים מהמטופל בתהליך הידוע כ-apheresis, בו מקיזים דם מהמטופל, ומפיקים מהדם המוקז מרכיבים כגון פלזמה, טסיות-דם או תאי דם לבנים, ומחזירים בעירוי את הדם הנותר לגופו של המטופל.
  בשלב זה "מהנדסים מחדש" באופן גנטי במעבדה את תאי
  T אלה כדי שייצרו על פניהם CARs או  chimeric antigen receptors שהם חלבונים המאפשרים לתאי T להכיר אנטיגן על פני תאי היעד הסרטניים. לאחר תהליך "הנדסי" זה תאי T המהונדסים ידועים כ-“chimeric antigen receptor (CAR) T cells.” .
  בשלב זה מגדילים את מספרם של תאי
  T המטופלים, על ידי הריבוי שלהם בתרבית, עד שמגיעים למספר מיליונים של תאים אלה וניתן להקפיאם ולשמרם עד לשלב בו הם מוחזרים בעירוי לגוף המטופל.
  התאים המהונדסים המוחזרים לגוף מתרבים, ואלה יהיו התאים שיזהו ויהרגו תאי סרטן שעל פניהם מופיע אותו אנטיגן המשמש יעד לתאים ההורגים.
  תאי
  CAR T עשויים להישאר בגוף המטופל זמן ניכר לאחר השלמת העירוי, וכך הם מסוגלים להגן מפני הישנות התהליך הסרטני, מה שעשוי להביא להפוגות (רמיסיות) ממושכות של המחלה. בתרשים למטה מסוכמים שלבי התהליך:

   טיפולים המאושרים על ידי ה-FDA: באוגוסט 2017 ה-FDA אישר טיפול של חולים מתחת לגיל 25 שנה עם  ,precursor B-cell lymphoblastic שזו צורה של לויקמיה לימפואידית בה מספר גדול של B-cell lymphoblasts בלתי בשלים מופיעים בדם ובמח העצמות. זהו הסוג השכיח ביותר של ALL או acute lymphoblastic leukemia. הטיפול אושר באלה בהם המחלה עמידה לטיפולים מסורתיים, או לאחר שניים או יותר משברי-מחלה (ראו משטח דם למטה):

  על פי ה-FDA מדי שנה מתגלים בארה"ב 3,100 מקרים חדשים של ALL, מתוכם 15-20% אינם מגיבים לטיפולים מקובלים או שעוברים relapse לאחר טיפולים אלה. בטיפול המאושר הידוע כ-tisagenlecleucel אוKymriahTM , מהונדסים תאי T של המטופל באופן גנטי להגיב עם האנטיגן CD19 המופיע על פני תאי הסרטן.

  על פי David Porter המומחה ללויקמיה ומנהל את המרכז הדם ומח העצם של אוניברסיטת פנסילבניה, אשר השתתף בניסויים הקליניים בשיטה זו, יש  בה להעניק תקווה של טיפול מציל-חיים לאנשים צעירים עם ALL.   

  לאחר פרק זמן של חודשיים, אושר על ידי ה-FDA הטיפול הידוע כ-axicabtagene ciloleucel או Yescarta™ , לטיפול במבוגרים עם large B-cell lymphoma, לאחר שני מחזורי טיפולים סיסטמיים שנמצאו עמידים להם או טיפולים בעקבותיהם חל משבר, כולל במטופלים עם diffuse large B-cell lymphoma (או (DLBCL, באלה עם primary mediastinal large B-cell lymphoma, באלה עם high-grade B-cell lymphoma או באלה עם DLBCL הנובע מ- follicular lymphoma.
  אין אישור לטיפול זה ב-
  Yescarta באלה עם primary central nervous system lymphoma. גם כאן תאי T מהונדסים כדי שיפעלו כנגד האנטיגן CD19.
  על פי נתוני חברת
  Gilead Sciences, כ-7,500 חולים בארה"ב מתאימים לטיפול זה מדי שנה. טיפול זה הוא פרי של עשרות שנות מחקר של בפיתוח של תרפיה המבוססת על תאים, שהתנהל במכוני הבריאות הלאומיים (NIH), בין היתר על ידי Steve Rosenberg

  אישורי 2 טיפולים אלה על ידי ה-FDA, מציינים נקודת מפנה בתחום טיפולים אלה, ועל פי Rosenberg הטיפולים עם axicabtagene ciloleucel primary central nervous system lymphoma המתבצעים כרגע ב-16 מרכזים רפואיים, אמורים להתרחב בהיקפם ל-90 מרכזים רפואיים.

  למרות הישגים טיפוליים מרשימים אלה, מספר מומחים מזהירים מפני תופעות לוואי חמורות וכן מציינים שהעלויות הגבוהה של טיפולים אלה, מהווים עדיין מכשולים לפני שהטיפול המדובר יהפוך לשגרתי ובהיקף מטופלים נרחב.  
  תופעות הלוואי העיקריות של תרפיה עם תאי[סבפ1] 
  CAR-T הן כדלהלן:
  CRS
  או Cytokine-Release Syndrome שהיא תופעת לוואי רצינית הנובעת משפעול של תאי T. ציטוקינים הם כידוע חומרים מאותתים כימיים המסייעים לתפקוד של תאי T. בתהליך התרפיה עם תאי CAR-T, כמויות גדולות של ציטוקינים מיוצרות על ידי מערכת החיסון המשופעלת. CRS עלול לגרום לחום גבוה, ללחץ דם נמוך, לחמצון ירוד של הריאות (העלול לחייב פרוצדורה של הנשמה מדי פעם). מספר מטופלים חווים תופעות של בלבול, פרכוסים ואף מצב בלבולי חריף (דליריום הכרוך בירידה קוגניטיבית). ההופעה של תופעות לוואי אלו באה לביטוי באופן אופייני בשבוע הטיפול הראשון, והן הפיכות.   

  אפּלזיה של תאי-B:
  תרפיה עם תאיCAR-T  המכוונת כנגד אנטיגנים המצויים על פני תאי-B עלולה להרוג לא רק תאי B סרטניים, אלא גם לפגוע אנושות בתאי B נורמאליים. לכן התופעה של אפלזיה של תאי B, עם מספר נמוך של תאים אלה או אף חסר שלהם, היא תופעת לוואי צפויה וחמורה. חסר בתאי B, פוגע בייצור נוגדנים על ידי מערכת החיסון מה שעלול לעודד זיהומים, מה שמחייב עירוי של אימונו-גלובולינים למניעת זיהומים. לא ידוע משך הירידה בתאי B, אם כי יש לציין שלא נתגלו תופעות לוואי ארוכות טווח.  

  תסמונת TLS או tumor lysis syndrome: תופעת לוואי ידועה נוספת של תרפיה עם תאי CAR-T, היא תמס של התאם הסרטניים, המהווה קבוצה של סיבוכים מטבוליים הנובעת ממותם והתפרקותם של תאי סרטן מומתים, שעלולים להתרחש חודש או יותר לאחר התחלת התרפיה עם תאי CAR-T. תופעת הלוואי של TLS עלולה אף לסכן חיים, ויש להיות ערים לה על ידי טיפול תומך מתאים.  

  תרפיה עם תאי CAR-T במקרים של ALL שלא הגיבו היטב לכימותרפיה אינטנסיבית, או להשתלת תאי גזע אוטולוגיים, הביאה במספר ניסויים לרמיסיה ב-90% של ילדים ושל מבוגרים. ניסויי תרפיה עם תאי CAR-T בסוגי סרטן דם אחרים כגון CLL, מספר סוגים של non-Hodgkin lymphoma כולל DLBCL או diffuse large B cell lymphoma ו- follicular lymphomaוכן multiple myeloma נראים מבטיחים ביותר. אך בעוד שהנתונים שהצטברו עד כה על תגובה מהירה ל- CAR T-cell therapy, רוב המטופלים שהשתתפו בניסויים אלה נמצאו במעקב רק למשך פרקי זמן קצרים יחסית. רק מעקב ארוך טווח אחר המטופלים יוכל לספק מידע על אורך התגובה החיסונית כנגד תאי הסרטן.

  תאי T מהונדסים לייצר קולטנים מיוחדים על פניהם. קולטנים אלה מכוונים לקשור אנטיגנים ספציפיים על פני תאי הסרטן, ואז הם מוחזרים בעירוי לגופם של המטופלים.

  ראשיתם של מחקרים אלה: הרעיון להשתמש בתאי T מהונדסים גנטית כטיפול החל לפני למעלה מ-2 עשורים. אל הצלחות מוקדמות ליד שולחן המעבדה, לא תורגמו בתחילת הדרך להצלחות מרשימות בניסויים קליניים, על פי Kevin Curran, אונקולוג הילדים במרכז הסרטן Sloan-Kettering בניו-יורק.
  אז ביצעו החוקרים 3 פעולות מקדמות שהניעו את התחום הזה קדימה. הם הוסיפו שינוי גנטי נוסף לעידוד מערכת החיסון לתאי
  T המהונדסים. כמו כן הם גילו שאנטיגן CD19 הספציפי לתאי B, הוא יעד אידיאלי בממאירות של תאי B. Curran הסביר ש-CD19 מתבטא רק בתאי B, וכך קטנה האפשרות של השפעות שליליות הנגרמות על ידי תאי T על תאים אחרים בגוף.
  האנטיגן
  CD19 מופיע על פני תאי B נורמאליים וסרטניים באופן שעלול להפחית את מספרם של תאי B, מצב שהוא נסבל ובר-טיפול. שיפור שלישי הוא בכך שהטכניקות לטיפול מחוץ לגוף בתאי T הפכו מהירות יותר.

  האישור של tisagenlecleucel היה מבוסס על ניסוי רב-מוסדי חד-זרועי. בניסוי האמור, גויסו 88 מטופלים צעירים עם ALL שלא הגיבו לטיפולים קודמים, ומתוך אלה 68 משתתפי ניסוי זה טופלו. מתוך אלה 63 נבדקו ליעילות הטיפול, כאשר 53 מתוך האחרונים השיגו הפוגה במחלה לאחר 3 חודשים.
  תוצאות אלו שהראו הפוגה מתמשכת, ואף ריפוי מלא במספר מטופלים, היו מפתיעים במיוחד, אם לוקחים בחשבון שלחלק מהמטופלים כבר לא נותרו חלופות טיפוליות אחרות, על פי
  Porter. תמך בדעה זו Curran שלא היה מעורב כלל בפיתוח של tisgenlecleucel, שהדגיש שאחוז כה גבוה של מגיבים לטכניקת הטיפול החדשה באופן חיובי מבין מטופלים שלא הגיבו לטיפולים קודמים, הפתיע ביותר, מה שגם סייע לקבל מה-FDA את האישור המזורז לטיפול זה.

  נמשיך ונדון בטכנולוגיית CAT-T במאמר ההמשך.     

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  31/12/2017
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  טיפול עם תאי CAR-T במחלות סרטן המטולוגיות

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן