בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מחלות מחלות עור שונות מניעה והתנהלות במקרים של נוירלגיה בתר-הרפטית לאחר תחלואה שמקורה ב-Herpes zoster. חלק ב`
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  מניעה והתנהלות במקרים של נוירלגיה בתר-הרפטית לאחר תחלואה שמקורה ב-Herpes zoster. חלק ב`

  מניעה והתנהלות במקרים של נוירלגיה בתר-הרפטית לאחר תחלואה שמקורה ב-Herpes zoster. חלק ב`
  בריאות חלק ב` - שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר וכן shingles) נגרמת כתוצאה משפעול מחודש של נגיף varicella zoster (להלן VZV) הגורם בהדבקה ראשונית לאבעבועות רוח, שהיא מחלת ילדות מדבקת שכיחה ולרוב בלתי-מזיקה.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

  טיפול תרופתי תומך:
  קורטיקוסטרואידים (פרדניזולון ופרדניזון) הם טיפולים נלווים לטיפול ב-acyclovir ודומיו. פרדניזולון נלקח פומית במינון של 40 מיליגרם ליום בימים 1-6; 30 מיליגרם ליום בימים 7-10; 20 מיליגרם ליום בימים 11-14; 10 מיליגרם ליום בימים 15-18; 5 מיליגרם ליום בימים 19-21.
  פרדניזון נלקח פומית במינון של 60 מיליגרם לים בימים 1-7; 30 מיליגרם ליום בימים 8-14; 15 מיליגרם ליום בימים 15-21. טיפולים אלה בקורטיקו-סטרואידים כרוכים בהאצת פרק הזמן הנדרש לכיסוי השלפוחיות בקליפה וריפוי הנגעים, והפגת הכאבים, אם כי הם לא מועילים במניעת הנוירלגיה הפוסט-הרפטית (
  Han וחב' ב-Cochrane Database Systemic Review משנת 2013). תופעות לוואי של תכשירים אלה הן תחושת אי-נוחות בבטן העליונה (דיספפסיה), בחילה והקאות. 

  הטיפול בכאבים תלוי בחומרתם ובהשפעתם על התפקוד.
  הטיפול כאב קל-עד-מתון עשוי להסתייע במשככי כאבים כגון
  acetaminophen במינון של 325-1,000 מיליגרם בנטילה פומית אחת ל-4 עד 6 שעות כנדרש, אך לא יותר מאשר 4,000 מיליגרם כמות כוללת ליום.
  בתינוקות או בילדים המינון המומלץ הוא 10-15 מיליגרם לק"ג משקל גוף, 4-6 פעמים ביום כנדרש, אך לא יותר מאשר 4,000 מיליגרם כמות כוללת ליום. תופעות לוואי אפשריים של הטיפול באצטאמינופן הם כאבי ראש, טוקסיות לכבד, רגישות-יתר, בחילה או פריחה עורית.

  טיפול משכך כאבים אחר בנוגדי-דלקת לא סטרואידאלים (NSAIDs) כגון ibuprofen  (שמות מותג בישראל אדויל, אדקס, איבופן, ארטופן, נורופן).
  המינון המקובל הוא 400 מיליגרם בנטילה פומית אחת ל-4 עד 6 שעות כנדרש, אך לא יותר מ-2,400 מיליגרם ליום. לילדים מעל גיל 6 חודשים המינון המומלץ הוא 5-10 מיליגרם לק"ג משקל גוף אחת ל-6 עד 8 שעות כנדרש. תופעות הלוואי של תכשיר זה אי-נוחות בטנית,  דימום גסטרו-אינטסטינאלי עד כדי התנקבות המעי (פרפורציה), בחילות.

  במקרים של כאבים קשים ייתכן צורך בטיפול באופּיואידים (Fashner ו-Bell ב-American Family Physician משנת 2011, ו-Dworkin וחב' ב-Pain משנת 2009). לעתים יש לשקול טיפול בנוגדי פּרכּוסים כגון pregabalin או בנוגדי דיכאון תלת-ציקליים כ-amitriptylin (Shannon וחב' ב-Advances in Skin Wound Care משנת 2012, Makharita וחב' ב-Pain Practice משנת 2015, Liang וחב' ב-Pain Medicine משנת 2015 ו-Moore וחב' ב-Cochrane Databse Systemic Review משנת 2015).  

  נוירלגיה פוסט-הפטית:
  תרחיש זה הוא הסיבוך השכיח ביותר של הרפס זוסטר, והוא מוגדר ככאבים עוריים הנמשכים לפחות 90 יום אחרי הופעת הפריחה האופיינית לנגיף המשופעל. נוירלגיה פוסט-הפטית מתרחשת בערך ב-20% מהמקרים של הרפס זוסטר ((Johnson ו-Rice ב-New England Journal of Medicine משנת 2014, ו-Massengill ו-Kittredge ב-Journal of Pain Research משנת 2014), כאשר 80% של נוירלגיה פוסט-הרפטית מופיעים באנשים בגיל 50 שנה ומעלה (Yawn ו-Gilden ב-Neurology משנת 2013). הכאב מתואר כתחושת בערה או תחושה הבזקית דמוית שוק חשמלי והיא יכולה להיות כרוכה בכאב המושרה על ידי גירוי שאינו מכאיב (אלודיניה) או בהעצמה ניכרת של כאב בתגובה לגירוי מכאיב (היפראלגזיה).

  נוירלגיה פוסט-הפטית נגרמת על ידי נזק עצבי שהוא שניוני לתגובה דלקתית המושרית על ידי התרבות הנגיף בתוך תאי העצב (Hadley וחב' ב-Current Pain & Headache Report משנת 2016). גורמי הסיכון לנוירלגיה פוסט-הפטית הם גיל מתקדם, פריחה ניכרת וחמורה שנגרמה מ-VZV, כאבים חריפים שגרם נגיף הרפס זוסטר, מעורבות אופטלמולוגית, דיכוי מערכת החיסון, ותחלואות כרוניות כגון סוכרת, , או לופוס (Drolet וחב' ב-Journal of Pain משנת 2010, Forbes וחב' ב-Pain משנת 2016 ו-Kawai וחב' ב-International Journal of Infectious Diseases משנת 2015).
  הכאב המופיע בנוירלגיה פוסט-הפטית הוא לעתים קרובות כאב "משתק", המשפיע על תפקוד פיזי, על איתנות פסיכולוגית ועל איכות החיים בכללותה (
  Pickering ו-Leplege ב-Pain Practice משנת 2011).
  למרות שחלק מהמטופלים עם תרחיש זה נהנים מהתפוגגות מוחלטת של התסמינים לאחר שנים אחדות, יש הנאלצים להשלים איתה באופן מתמשך תמידי (
  Watson וחב' ב-Pain משנת 1991). 

  הטיפולים הפרמאקולוגיים בנוירלגיה פוסט-הפטית:
  טיפוליים מקומיים (topical): שני תכשירים טופיקאליים אושרו לטיפול בנוירלגיה פוסט-הפטית. דיסקית להדבקה על העור המכילה 5% לידוקאין נחשבת לטיפול קו-ראשון למרות ראיות מוגבלות על יעילותה (Derry ו-Moore ב- Cochrane Database Systemic Reviewמשנת 2012).
  טיפול זה של עד 3 דיסקיות ביום, עם פרופיל בטיחותי נסבל של הופעת אדמומיות (
  erythema) מקומית במקום הצמדת הדיסקית, פריחה קלה והופעת אֲבַעְבּוּעות או שַׁלְפּוּחִיות, ואינה מומלצת לטיפול באלה עם אלרגיה למאלחשים מקומיים דוגמת אמידים.
  למרות שסקירה סיסטמתית אחת דיווחה על יעילות דיסקיות 5% לידוקאין בשיכוך כאבים (
  Davies ו-Galer ב-Drugs משנת 2004), סקירת Cochrane של 6 ניסויים קליניים אקראיים ומבוקרים לא מצאה די ראיות ליעילות טיפול זה (Derry וחב' ב-Cochrane Database Systemic Review משנת 2014).

  טיפול אחר להקלה בכאבים הוא במריחת משחת capsaicin בריכוז 0.075% ארבע פעמים ביום. גישה אחרת אגרסיבית יותר היא בהדבקת דיסקיות המכילות 8% capsaicin למשך 30-90 דקות (Derry וחב' ב- Cochrane Database Systemic Review משנת 2013).
  סקירה אחרונה זו המסכמת 4 ניסויים קליניים אקראיים ומבוקרים שכללו ביחד 1,272 מטופלים, הגיעה למסקנה שדיסקיות 8%
  capsaicin מספקות לאחר 12 שבועות טיפול שיכוך כאבים גדול יותר מאשר המשחה בריכוז הנמוך. יחד עם זאת הדיסקיות עם ריכוז התרופה הגבוה יותר מכאיבות מעט בעת הצמדתן לעור, ומומלץ קודם להצמדת הדיסקית לטפל במאלחש מקומי.

  טיפולים סיסטמיים: נוגדי הפרכוסים gabapentin (שם מותג Neurotin) ו-pregabalin (שם מותג Lyrica) אושרו לטיפול בנוירלגיה פוסט-הפטית. מספר מטה-אנליזות הראו ש-gabapentin  במינונים של 1,800 עד 3,600 מיליגרם ליום הניתנים בשלוש לקיחות פומיות של 300-600 מיליגרם 3 פעמים ביום, ו-pregabalin במינון של 600 מיליגרם ליום הניתן ב-2-3 נטילות פומיות של 150-300 מיליגרם לטיפול, נמצאו יעילים יותר מאשר פלצבו בהפחתה של 50% בכאבים (Wiffen וחב' ב-Cochrane Database Systemic Review משנת 2013).
  כאשר מחליטים על הפסקת הטיפול ב-2 תכשירים אלה, יש להפחית בהדרגה את המינון שלהם לאורך 7 ימים. למרות היעילות המוכחת של 2 תכשירים אלה, פרק הזמן הארוך של 10 שבועות הנדרש כדי להגיע למינון האופטימלי בכל מטופל, ותופעות הלוואי שלהם כגון טשטוש, ישנוניות או רדימות קלה, בצקת היקפית ועלייה במשקל, עלולות להגביל את השימוש בהם (
  Johnson וחב' ב-Clinical Drug Investigation משנת 2013).

  נוגדי דיכאון תלת-ציקליים יעילים גם כן בטיפול בנוירלגיה פוסט-הפטית.
  מטה-אנליזה של 4 ניסויים קליניים אקראיים ומבוקרים בהם השוו יעילות
  amitriptyline,) nortriptyline שם מותג (Pamelor ו- desipramine לזו של פלצבו, מצאה שכל שלושת התכשירים עדיפים על פלצבו, אם כי לא נמצא הבדל משמעותי ביעילות בין שלושת התכשירים האמורים לאחר 4 שבועות של טיפול (Hempenstall וחב' ב-PLos Medicine משנת 2005).
  הטיפול ב-
  amitriptyline הוא במינון התחלתי יומי של 10-25 מיליגרם בנטילה פומית לפני השינה, ובהמשך הגדלת המינון ב-10-25 מיליגרם לשבוע עד למינון מרבי של 75-150 מיליגרם ליום. כאשר מחליטים על הפסקת טיפול זה, יש לעשות זאת בהדרגה בהפחתת מינוני התכשיר.
  יש להקפיד בטיפול במבוגרים בגיל מתקדם, להימנע מטיפול זה באלה עם הפרעות קצב הלב, באלה עם גלאוקומה, מפגעי פרכוסים או בעלי נטייה אובדנית. אין לטפל ב-
  amitriptyline בד בבד עם טיפול ב-tramadol, ב-SSRIs ו-serotonin-norepinephrine reuptake inhibitors  מחשש לתסמונת סרוטונין.

  בערך אחד מכל ארבעה מטופלים עם נוירלגיה פוסט הפטית הנוטל נוגדי דיכאון תלת-ציקליים, מפסיק את הטיפול בגלל תופעות לוואי כגון בלבול, נטייה לתנומה, אצירת שתן ואף טוקסיות קרדיאלית. תופעות לוואי נוספות שעלולות להופיע הן ראייה מטושטשת, עצירות, ועלייה במשקל.

  טיפול באופיואידים נחשב טיפול קו-שלישי בנוירלגיה פוסט-הפטית.
  סקירת
  Cochrane הגיעה למסקנה שהיתרונות בטיפול באופיואידים אינם בטוחים, שכן חסר בראיות בלתי מוטות (McNicol וחב' ב- Cochrane Database Systemic Review משנת 2013). לעומת זאת, שתי סקירות סיסטמתיות מצאו ש-tradamol אמנם גרם להפחתת כאבים בנוירלגיה פוסט-הפטית (Holllingshead וחב' ב- Cochrane Database Systemic Review משנת 2006).

  מניעה: ניתן למנוע הידבקות בהרפס זוסטר וסיבוכי נוירלגיה פוסט-הפטית על ידי חיסונים. התרכיב כנגד VZV הידוע כ-Zostavax, נמצא בניסויים קליניים מפחית את ההיארעות של הידבקויות בנגיף והוא מאושר לשימוש בבני 50-60 שנה ומעלה.
  הוועדה המייעצת בנושא חיסונים של המרכז לבקרת מחלות (
  (CDC באטלנטה, ממליצה על חיסונם של בני 60 שנה ומעלה בלי קשר אם לקו בילדותם באבעבועות רוח (Kim וחב' ב-Morbidity & Mortality Weekly Report משנת 2017). תרכיב זה יעיל יותר בבני 60-69 שנה מאשר באלה בני 70 שנה ומעלה (Oxman וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2005, Le ו-Rothberg ב-Annals of Internal Medicine משנת 2015 ו-Damm וחב' ב-BMC Public Health משנת 2015).

  החיסון כנגד VZV אינו מאושר לאלה עם מערכת חיסון פגועה, בנשאי נגיף HIV, בהם הספירה של לימפוציטים מסוג CD4 נמוכה מ-200 תאים לממ"ק, בחולים אונקולוגיים, בעיקר באלה עם שאתות בעצמות ובמערכת הלימפטית.
  יעילות החיסון היא של 69% בשנה הראשונה, אך היא דועכת ל-4% אחרי 8 שנים מהחיסון (
  Tseng וחב' ב-Journal of Infectious Diseases משנת 2016).
  כיוון שחלק מאלה בסיכון גבוה להדבקה בהרפס זוסטר, אינם יכולים לקבל חיסון בנגיף החי המוחלש, פותח תרכיב ריקומביננטי של
  VZV, ונמצא שתרכיב זה נראה מבטיח בניסויים קליניים בבני 50 שנה ומעלה, שאין להם היסטוריה של דיכוי מערכת החיסון, אך תרכיב זה עדיין לא זכה לאשור ה-FDA

  השכיחות של הרפס זוסטר במחוסנים ירדה ב-96% בהשוואה לפלצבו (Lal וחב' ב-New England Journal of Medicine משנת 2015), ובדומה לתרכיב החי-מוחלש של VZV, גם התרכיב הריקומביננטי נסבל היטב, אך יעילותו אינה תלויה בגיל, והוא אינו נושא את הסיכון של השריית הרפס זוסטר.

  הדרך היעילה ביותר למנוע נוירלגיה פוסט הפטית, היא במניעת הרפס זוסטר. 
  הניסוי הידוע כ- 
  Shingles Prevention Study מצא שהחיסון כנגד VZV חי-מוחלש הוא בעל יעילות של 67% במניעת נוירלגיה פוסט הפטית על ידי הפחתה של 51% בהיארעות של הרפס זוסטר (Gagliardi וחב' ב- Cochrane Database Systemic Reviewמשנת 2016). ההשפעה המגינה של החיסון בתוקף בממוצע 3 שנים, אך למעשה היא מונעת הרפס זוסטר בבני 60 שנה ומעלה למשך 5 שנים.
  מטופלים שחוסנו ואף על פי כן פיתחו הרפס זוסטר, נהנים ממשך תסמינים קצר יותר ומחומרה מופחתת של התסמינים בהשוואה לאלה שחוסנו בפלצבו (
  Sanford ו-Keating ב-Drugs & Aging משנת 2010).

  למרות שהחיסון כנגד VZV יעיל, הוא בשימוש מופחת בחלקו בגלל מחירו. בשנת 2013 שיעור החיסונים כנגד VZV עמד רק על 24.2% בקרב בני 60 שנה ומעלה בארה"ב, כאשר לבנים חוסנו שם פי-3 יותר מאשר שחורים והיספאנים (Williams וחב' ב-Morbidity & Mortality Weekly Report משנת 2015.
  אין ספק שהציבור צריך ללמוד ולהכיר טוב יותר את יתרונות החיסון כנגד
  VZV כדי להשתדל להימנע מתחלואה מכאיבה וממושכת, שכל מי שחווה אותה יכול להעיד שהיא אמנם כזו (Fashner ו-Bell ב-American Family Physician משנת 2011). 

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  23/12/2017
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  Herpes zoster הרפס זוסטר

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן