בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית מוח ומערכות העצבים אלצהיימר מחלת אלצהיימר מהתלת בחוקריה: על כישלונו של התכשיר solanezumab חלק ב`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  מחלת אלצהיימר מהתלת בחוקריה: על כישלונו של התכשיר solanezumab חלק ב`.

  בריאות אלצהיימר חלק ב` - על פי דו"ח "עובדות ונתונים" משנת 2016 של איגוד האלצהיימר בארה"ב, יותר מ-5 מיליוני אמריקאים חולים במחלה זו בארה"ב, ועוד 15 מיליון בני משפחה או מטפלים המסייעים לחולה במשטר סיעודי וטיפולי הדוק.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  פרופ' בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

  לקריאת חלק א' לחץ כאן

  כעת אנו מגיעים לשאלה מהי הסיבה לתוצאות הכושלות של ניסויים קליניים מושקעים ביותר, שנקטו בגישה ההגיונית של נטרול והרחקה של המשקעים העמילואידים ממוחותינו תוך שימוש בנוגדן חד שבטי הנקשר לחלבונים מזיקים אלה. 

  הטיעון הנשמע מחוגים רפואיים המקורבים לנושא, הוא שתוצאות שליליות אלו אינן שוללות את ההיפותזה של העמילואיד כמקור המחלה, אלא שהטיפול המתואר עם solanezumab היה צריך להתחיל מספר עשרות שנים קודם לכן, עוד לפני שהעמילואיד החל גורם לנזק לתאי העצב.

  טיעון אחר שנשמע, הוא שהניסויים הקליניים מסוג EXPEDITION כללו אולי משתתפים שלא היו בהם משקעים כאלה, באופן שלנוגדן לא הייתה כל השפעה מועילה. אכן, למרות כישלון ניסויים אלה, התפרסם בשנת 2016 ב-Nature מאמר מערכת פרי עטם של Abbott ו-Doldin, הטוענים שניסויים אלה "אינם הורגים את התיאוריה המובילה של מחלת אלצהיימר".

  לעומתם, הטוענים שתיאוריית ה-β-amyloid במחלת אלצהיימר עדיין שנויה במחלוקת (Herrup ב-Nature Neurosciences משנת 2015, ו-Morris וחב' ב- Acta Neuropathologica Communications משנת 2014. 

  הטיעון שעולה ממאמרים אלה הוא שלמרות שהפשטות של תיאוריית ה-amyloid cascade הופכת אותה לאטרקטיבית. יש בתיאוריה זו כדי להעריך הערכת-חסר את הסיבוך שביצירת תוצרי ביקוע של הקודמן (precursor) של חלבון העמילואיד, ל-β amyloid אך גם למספר ניכר של פרגמנטים שגם להם ייתכן ויש חלק בתהליך השיטיון (Hunter ו-Brayne ב-Alzheimers Research & Therapy משנת 2012 וב-Methods of Molecular Biology משנת 2016).
  צמד החוקרים האחרונים טוען שאחת הסיבות לכישלון הגישה של נטרול והרחקת
  amyloid  β  על ידי נוגדנים ספציפיים לחלבון זה, היא ההינעלות על תיאוריה שלטת לפיה β amyloid הוא החלבון הנוירוטוקסי היחיד בתהליך הפתולוגי של הופעת אלצהיימר, תיאוריה הרחוקה מלהיות מוכחת באופן חד ערכי.

  החוקרת האוסטרלית הידועה בתחום בריאות הציבור, Carol Brayne, מעלה במאמר מערכת המתפרסם בדצמבר 2016 ב-British Medical Journal מספר השגות בתחום המדובר. לדבריה, חוקרים של מחלת אלצהיימר נוקטים בשפה אחידה הנובעת ממחקרים של מחלה זו באוכלוסייה צעירה יחסית הנמצאת בסיכון מוגבר לסוג "הטהור" יותר של המחלה, ופחות מתבססת על מחקרים הנוגעים למחלה באוכלוסייה מבוגרת בהרבה, דהיינו אנשים בשנות ה-80 לחייהם, שהיא בסופו של דבר האוכלוסייה הנפגעת ביותר מהמחלה. 

  המחקרים באוכלוסיות צעירות יותר נוטים לתמוך בתיאוריית העמילואיד, ונוטים יותר לביצוע הניסויים במודלים של חיות או במערכות תאי-עצב in vitro. ניסויים אלה מספקים מידע המצביע על טיפולים, מידע שאינות תמיד רלוונטי לאוכלוסיות הקשישות של הלוקים במחלה.

  כיוון ששיטיון בחולים מבוגרים יותר מורכב יותר ובעל אופי "מעורב" יותר, ולכן גם "פחות נוח" להבנה ולטיפול, יש נטייה להשקעה פחותה יותר במחקר ובגישות הטיפוליות של פלח אוכלוסייה זה, למרות שהוא מהווה בבירור רוב גדול בקרב הלוקים באלצהיימר.

  מחקרי אוכלוסיות הראו שהיחסים בין הנוירו-פתולוגיה לבין הביטוי של תסמינים של שיטיון, אינם כה חדים וברורים בגיל המתקדם. לדוגמה, בקשישים הנוירו-פתולוגיה הקשורה ל-β amyloid יכולה להיות חמורה בנבדקים המבוגרים ללא כל שיטיון, והיא עשויה להיות נעדרת לחלוטין דווקא באלה עם שיטיון (Brayne וחב' ב-Journal of Alzheimers Disease משנת 2009). 

  כדי לנסות ולהעניק הסבר להבדלים בין 2 מצגי אלצהיימר באוכלוסיות בגיל שונה, הוצע המושג של "מחלת אלצהיימר קדם-קלינית". אך בתחום המאוד מורכב הזה קשה לבחון את המושג האחרון.

  על פי Brayne, הכישלון של solanezumab צריך לשמש כ"צלצול מעורר" שצריך לעודד יותר מחקר בהופעת אלצהיימר באוכלוסיות צעירות לעומת קשישות. יש לעתים הצהרות בנוסח ש"שיטיון אינו חלק מתהליכי ההזדקנות הנורמאלית", ואף על פי כן הזקנה מהווה את גורם הסיכון הממשי והמובהק ביותר של שיטיון. יש יותר מדי מאפיינים מקבילים האופייניים למחלת אלצהיימר בין אלה המופיעים ב"הזדקנות נורמאלית" (Hunter וחב' ב-Molecular Neurobiology משנת 2013, ו-Wahl וחב' ב-Ageing Research Review משנת 2013).
  ככל שנלמד להכיר טוב יותר את הביולוגיה של ההזדקנות, כך ניטיב להבין את היעדים הנוירו-פתולוגיים שבבסיס מחלת אלצהיימר (
  Kennedy וחב' ב-Cell משנת 2014).

  וכמו שנכונים הדברים לגבי מחלות כה רבות מנת חלקה של האנושות ומנגנוני התהוותן, כן גם בתחום מחלת אלצהיימר: נדירים מאוד המקרים בהם מחלות נגרמות על ידי גורם או מנגנון יחיד ובלעדי, ולכן מציאת הפתרונות התרופתיים או טיפוליים צריכה להתייחס למגוון רחב יותר של גורמי מחלה (Brayne ו-Davis ב-Lancet משנת 2012). 

  גם בתחום האלצהיימר עצות טובות בנוסח הגברת פעילות גופנית במעלה השנים, דיאטה בריאה, הימנעות מעישון, והימנעות מנטילה מופרזת של תרופות שיש לגביהן חשד של סיוע להופעת שיטיון, הן עצות שיש להדגיש במידה רבה יותר מכפי שהן מודגשות כיום.   

  Karl Popper, מגדולי הפילוסופים של המדע במאה ה-20 אמר:   "Whenever a theory appears to you as the only possible one, take this as a sign that you have neither understood the theory nor the problem which it was intended to solve.” ובתרגום חופשי: "כל אימת שתיאוריה מסוימת נראית לך כתיאוריה היחידה האפשרית, קח זאת כסימן שאו שלא הבנת אותה, או שלא הבנת את הבעיה שתיאוריה זו אמורה לפתור".

  נראה שרוח אמירה זו של Popper מתאימה לרוח הדברים של Bayrne באשר להבנת התרחשות אלצהיימר. ב-2 התרשימים הבאים מודגמת תיאוריית העמילואיד, לעומת המחלוקות ואי-הוודאויות  סביב תיאוריה זו:

  היפותזת אלצהיימר המקובלת:
  היפותזת העמילואיד יוצאת מההנחה שצימות (אגרגציה) של amyloidβ מאתחלת מפל (cascade) של אירועים הגורמים בסופו של תהליך למחלת אלצהיימר. 
  מוטציות משפחתיות בגנים
  PSEN1, PSEN2 ו-APP כרוכות באלצהיימר של הגיל המוקדם.
  מעריכים שגורמי סיכון אלה משפיעים על הביקוע של
  amyloidβ  מ-APP, מה שמוליך לאוליגומריזציה ויצירת רבדים (plaques) של amyloidβ. אנשים עם תסמונת Down או trisomy 21, המכילים 3 עותקים של כרומוזום 21, ולכן גם 3 עותקים של APP, סובלים מהופעת אלצהיימר בגיל המוקדם. הסיכון הגנטי החזק ביותר להופעת אלצהיימר בגיל המתקדם, היא הנוכחות של לפחות אלל אחד של APOE4.
  לא ברור מה מאתחל את ההצטברות של
  amyloidβ בגרסה המאוחרת של אלצהיימר, אך ההשערה היא שיכולים להיות מספר גורמים המסייעים להתרחשות זו כגון פינוי מופחת של amyloidβ כתוצאה מהגנוטיפ APOE.
  מניחים שהאוליגומריזציה של
  amyloidβ מאתחלת מפל אירועים בו נכללת יצירה של  סבכים (tangles) נוירופיברילאריים המורכבים מחלבון tau מזורחן ביֶתֶר, איבוד של סינפסות, מות נוירונים ודלקת נוירונאלית מפושטת, בעיקר באזורי מוח הקשורים ללמידה ולזיכרון, כמו ההיפוקמפוס. ככל שעומס העמילואיד גדל, האיבוד הדרמטי של סינפסות ונוירונים מוביל לשיטיון ההולך ומתגבר. 

  חילוקי דעות ואי-עקביות בהיפותזת העמילואיד הנוכחית: 

  1. שקיעה של amyloidβ מתרחשת גם באנשים נורמאליים מבחינה קוגניטיבית;
  2. יש מִתאם חלש בין כמות ה-
  plaques לבין קוגניציה;
  3. האופי הביוכימי והנוכחות
  in vivo של ריכוזים אוליגומריים של  amyloidβאינו ברור;
  4. מודלים קדם-קליניים של אלצהיימר המבוססים על מוטציות הקשורות למחלה בגיל המתקדם, נוטים באופן מועדף להסתמך על היפותזת העמילואיד;
  5. אי אפשר להסביר על ידי היפותזת העמילואיד הטרוגניות פתולוגית או מפגעים מוחיים אחרים הדומים למצבי שיטיון;
  6. ל-
  amyloidβיש גם תפקיד פיזיולוגי נורמאלי, ועל ידי פגיעה בו על ידי נוגדנים ייתכן ויש פגיעה בתפקודים הפיזיולוגיים התקינים שלו לאורך זמן;
  7. גורמים גנטיים הכרוכים עם מחלת אלצהיימר יכולים לעבור אינטרפרטציה ללא כל תלות בעמילואיד;
  8. תפקיד הביקוע של
  APP מסובך יותר מאשר רק יצירה של amyloidβ, מה שמרמז לכך שחברים אחרים במשפחת APP עלולים לשחק תפקיד בהתקדמות המחלה;
  9. עדיין לא ברורים הגורמים המסייעים לאיבוד סינפסות, איבוד נוירונים והדלקת הנוירונאלית;
  10. הקשר הפתולוגי בין
  amyloidβ וחלבון tau אינו ברור עדיין;
  11. האִתחוּל של שיטיון בתסמונת
  Down הוא מאוד ואריאבילי, זאת למרות הנוכחות של plaques פיברילאריים ב-100% האלה עם תסמונת Down עד הגיעם לעשור החמישי לחייהם;
  12. הגנוטיפ
  APOE4 הוא בעל מספר השפעות תפקודיות ולא קשור רק לפינוי של amyloidβ, כולל הקשר שלו לדלקתיות מוגברת.

  נראה אם כן שסימני השאלה בדבר היווצרות אלצהיימר בהחלט רבים, וכל זמן שלא נכיר את מנגנון המחלה לפרטיו, יקשה עלינו לצפות לתרופה יעילה להילחם במחלה.

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.


  18/02/2017
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  אלצהיימר

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן