בריאות שמלות ערב
בריאות
                 בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | מרפאות מומחי טבעלייף | דף הבית  
בריאות הגבר
| בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   SHOP ON-LINE   |   צור קשר
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית סרטן סרטן הערמונית נמשכות ההתלבטויות סביב PSA, המדד המעבדתי המקובל להערכת סרטן הערמונית, חלק א`.
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  נמשכות ההתלבטויות סביב PSA, המדד המעבדתי המקובל להערכת סרטן הערמונית, חלק א`.

  נמשכות ההתלבטויות סביב PSA, המדד המעבדתי המקובל להערכת סרטן הערמונית, חלק א`.
  בריאות סרטן הערמונית, אין כלל ספק שמדידת רמת PSA בדם, היא אחד הנושאים החשובים בדור האחרון להערכת בריאותם של גברים - סרטן הערמונית, אך אחרי כל השנים הללו, המחלוקת סביב מדד זה עדיין לוהטת.
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית

  מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

   

  אין כלל ספק שמדידת רמת PSA בדם, היא אחד הנושאים החשובים בדור האחרון להערכת בריאותם של גברים, אך אחרי כל השנים הללו, המחלוקת סביב מדד זה עדיין לוהטת.

  אך כפי שקורה בשנים האחרונות ברפואה לגבי תרופות שונות ומדדי הערכה שונים, אנו עדים לביקורת ולהיסוסים עד כדי פסילה, לאחר שאלה שלטו בכיפה ללא עוררין........עד שמתחילות התהיות.

  ה-PSA או prostate-specific-antigen, התגלה כבר בשנת 1966, כאשר חלבון זה זוהה בנוזל הזרע, והחל בשנת 1979 בעת גילויו בדם להיבדק לאפשרות שישמש מדד לזיהוי סרטן הערמונית. בשנת 1987 החלו חוקרים להשתמש ב-PSA לגילוי סרטן הערמונית, ובשנת 1993 אישר ה-FDA את השימוש במדד PSA כמבחן סריקה אוכלוסייתי לגילוי מוקדם של סרטן שכיח זה.

  נכון להיום, רוב הגברים מעל גיל 50 בארה"ב כבר נבדקו לפחות אחת לרמת PSA בדמם, ורבים מהם נבדקו יותר מפעם אחת. אין בכך להפתיע, שהרי הרפואה המניעתית מעודדת בדור האחרון את הציבור לגילוי מוקדם עד כמה שאפשר של סוגי סרטן שונים. לכן אולי מפתיע שרבים מהמומחים בתחום האורולוגיה והאונקולוגיה, החלו מגלים היסוס לגבי הקביעה האחרונה דווקא לגבי סרטן הערמונית, ומעלים את החשש שמא סריקה רב-אוכלוסייתית של PSA, עלולה למעשה לגרום יותר נזק מאשר תועלת.

   

  בלב הוויכוח ניצב כאמור PSA, גליקופרוטאין הנוצר על ידי תאי האפיתל של בלוטת הערמונית בבריאות מלאה של בלוטה זו, אך יותר מכך כאשר היא נגועה בסרטן.

  הערמונית מפרישה PSA בנוזל פליטת הזרע, שכן תפקידו הפיזיולוגי של PSA הוא להפחית את צמיגות נוזל זה, כדי לאפשר לזרעונים לנוע בחופשיות לעבר מטרתם, הביצית. אך למרות ש-PSA נועד להגיע לנוזל הזרע, כמות מעטה ממנו מוצאת דרכה לדם, וניתן למדוד בדם מהו אחוז ה-PSA הקשור לחלבונים אחרים, ואיזה אחוז ממנו מופיע כמולקולה חופשית.

  רופאים נהגו למדוד רמת PSA בדם למספר מטרות לגמרי שונות. מדד זה חשוב לאבחון סרטן ערמונית בגברים בהם התעורר חשד למחלה זו, אך מדידת PSA משמשת גם להערכה וניטור של חולים בסרטן הערמונית המטופלים באמצעים שונים, להיווכח האם הטיפול אכן משיג את מטרתו.

  יש המשתמשים ברמת PSA להעריך מצבים שפירים של שגשוג והגדלה לא סרטניים של בלוטה זו, מה שמכונה BPH או benign prostate hyperplasia. אך בעוד שאין מחלוקת לגבי יעילות מדד זה במקרים האחרונים, המחלוקת היא סביב השאלה מה יעילות מדידת PSA כבדיקת סקר בגברים החופשיים מסימנים ותסמינים של סרטן הערמונית.

   

  המטרה של בדיקות סקר היא לגילוי מחלה כלשהי לפני שזו מגיעה לבשלות ועלולה להיות מסוכנת עד כדי אי-אפשרות לריפוייה.

  מדידות שגרה של לחץ-דם, ורמת כולסטרול, הן דוגמאות לבדיקות שהוכיחו עצמן בגילוי תוצאות חריגות, בלי שהנבדק חש בכך.

  בתחום הגילוי המוקדם של מחלות סרטניות, בדיקת PAP לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם כמו גם ממוגרמה לגילוי של סרטן השד, או בדיקות שונות לגילוי סרטן המעי הגס, זכו להסכמה גורפת.

  בדיקת סקר נחשבת מוצלחת אם היא משיגה מספר מטרות:

  1. יש לה רגישות גבוהה, כלומר היא מזהה את המפגע האמור באחוז גבוה של המקרים, ומחמיצה אותו רק באחוז קטן של המקרים;

  2. יש לה סגוליות (specificity) גבוהה בכך שהיא אינה מזהה בטעות מחלה, שלמעשה אינה קיימת;

  3. הבדיקה אמינה והדירה וכן בטיחותית, פשוטה לביצוע, ואינה יקרה;

  4. הבדיקה חייבת להוביל לטיפול שישפר את איכות חיי הנבדק, ויאריך את חייו.

   

  מבחינה טכנולוגית, מדידת PSA השתפרה בעשור האחרון והיא מדויקת ואמינה. בדיקת PSA נחשבת בטיחותית, קלה לביצוע והיא אף זולה, וזו אף הסיבה שהיא הפכה כה פופולארית. אך כל היתרונות האחרונים, אינם מחפים על היות מדידת PSA בעלת דרגת רגישות וסגוליות נמוכות יחסית.

  יתרה מכך, בדיקת דם זולה ובטיחותית זו בדרך כלל מוליכה לשלב הברורים הבא של בדיקה רקטאלית-דיגיטאלית, בה נוטלים ביופסיה של הערמונית, והיא בהחלט מעוררת חשש לא נעימה בלשון המעטה, ואף יקרה. ובדיקת סקר עלולה בסופו של תהליך להוביל לטיפולים של ממש שהם כשלעצמם עלולים להתברר כגורמים יותר נזק מאשר תועלת, בגלל מגבלות הפענוח של רמת PSA והן בגלל אופיו המיוחד ואופי התפתחותו של סרטן הערמונית.

   

  מגבלות בדיקת PSA:

  כדי שבדיקת מעבדה תהיה יעילה ושימושית, הרופא אמור להשתמש בה כדי לקבוע אם מדובר בתוצאה נורמאלית. לרוב תוצאות בדיקות המעבדה למיניהן יש ערכי תחום נורמה, אך ל-PSA תחום זה שנוי במחלוקת.

  בארה"ב מקובל על ידי רוב הרופאים שרמתPSA  של 4 ננוגרם למיליליטר, נחשבת לגבול הנורמה העליון, כאשר כל תוצאה מעל רמה זו נחשבת פתולוגית. אך כיוון שערכי PSA נוטים לעלות עם הגיל אפילו בגברים בריאים, היו שהציעו ליצור טבלת רמות תקינות של PSA המשוקללת לפי הגיל.

  לפיכך הוצע שתחום הנורמה של PSA בגברים בגיל שבין 40 ו-49 שנה יהיה 0-2.5 ננוגרם למיליליטר, בגברים בגיל 50 עד 59 שנה יעלה תחום הנורמה העליון ל-3.5 ננוגרם למיליליטר, כאשר בגברים בין הגילים 60 ע ד6.9 שנה יימתח גבול זה ל4.5 ננוגרם למיליליטר בעוד גברים בגיל מעל 70 שנה יחשבו נורמאליים כל זמן שה-PSA בדמם אינו עולה על 6.5 ננוגרם למיליליטר.

  למרבה האכזבה אין גבול חד וברור לתחום הנורמה של PSA. אמנם ההסתברות שגבר לוקה בסרטן הערמונית גדלה כאשר רמת ה-PSA שלו בעליה, אך נמצא לעתים גברים עם רמה נמוכה של PSA עם נתונים היסטולוגיים מאיימים לגבי מציאות המחלה.

  אכן, מאמר של  Thompson וחבריו שהתפרסם בשנת 2004 ב-New England Journal of Medicine, מצא שבגברים עם רמת PSA נמוכה במיוחד של פחות מ-0.5 ננוגרם למיליליטר עדיין נמצאו 6.6% מקרי סרטן הערמונית, באלה עם PSA בין 0.5 ל-1.0 ננוגרם למיליליטר נמצאו 10.1% מקרי סרטן הערמונית, וכך נמצאו 17% מקרי סרטן בגברים עם רמות PSA של 1.1 עד 2.0 ננוגרם למיליליטר,  כאשר 23.9% מגברים עם PSA בתחום של 2.1 עד 3.0, ו-26.9% מקרי סרטן ערמונית באלה עם PSA  ברמות של 3.1 עד 4.0 ננוגרם למיליליטר.

   

  אמנם, גם אם אין תחום "נורמה" אמיתי ל-PSA, כל גבר עשוי לכאורה להיות בעל תחום הנורמה האישי שלו. אם קביעה אחרונה זו נכונה, הרי אז עלייה אצל כל אחד מהגברים ברמת PSA עלולה הייתה להיות סיבה לדאגה. ואמנם קביעה מחזורית בפרקי זמן קצובים של PSA, עשויה להיות בעלת ערך ניבויי, ועוד יותר מכך בעלת ערך פרוגנוסטי בגברים שאובחנו עם סרטן הערמונית.

  כך הציעו חוקרים לדוגמה שאם רמת PSA עולה תוך שנה ביותר מ-0.75 ננוגרם למיליליטר, הדבר מגביר את הסבירות של התפתחות גידול סרטני בערמונית.

  מדד אחר שהוצע הוא ה-doubling time, דהינו ככל שקצר יותר פרק הזמן העובר עד להכפלת ערך ה-PSA הנמדד, כך גם חמורה יותר הפרוגנוזה של הנבדק. יחד עם זאת מסתבר שיש גורמים נוספים פרט לסרטן הערמונית, שעלולים להגביר את רמת PSA: 

  א. גורמים המגבירים את רמת PSA באופן קבוע הם BPH הוא הגדלה שפירה של הערמונית האופיינית לגיל מתקדם, דלקת של הלוטה (prostatitis), דלקות של דרכי השתן, פעולה ניתוחית או נטילת ביופסיה מהבלוטה.

   ב. גורמים העלולים לגרום לעליה זמנית ברמת PSA הם תהליך פליטת זרע, בדיקה רקאטלית-דיגיטאלית שמבצע רופא, צנתר התחוב בשלפוחית השתן, או בדיקת ציסטוסקופית של השלפוחית, רכיבה ממושכת על אופניים, אקלים חם במיוחד, הפאטיטיס. 

   ג. תרופות העלולות להעלות באופן משמעותי את רמת PSA הן ב-finasteride (שם מותג Proscar) או dutasteride (שם מותג Avodart).

   ד. גורמים העלולים להעלות באופן מתון את רמת PSA טיפול בסטאטינים, טיפול באספירין או תרופות נוגדות דלקת לא-סטרואידליות (NSAID's), וכן השמנת-יתר.

   

  השאלה האמיתית אינה האם תוצאת מדידת PSA היא נורמאלית, אלא מה משמעותה? משמעותה של הבדיקה היא ביכולתה לגלות סרטן ערמונית בשלביו הראשונים כאשר ההחלמה ממנו היא בעלת הסיכוי הגבוה ביותר.

  במונחים כלליים, מדידת PSA עשויה לגלות כ-80% ממקרי הסרטן, אך עדיין תוצאה נמוכה או נורמאלית אינה שוללת מחלה סרטנית בבלוטה.

  כאשר מתקבלת תוצאה כזובה- שלילית (false negative) של בדיקת PSA היא לכאורה פחות בעייתית מאשר מצבים בהם התוצאה כזובה-חיובית (false positive), שכן האחרונה תעורר דאגה רבה, ותוביל לביופסיה של בלוטת הערמונית, לשווא.

  בסך הכול, 70% בערך לגברים עם תוצאות גבוהות של PSA אין סרטן הערמונית. ואף גרוע בכל האחוז הגבוה הזה של "אבחון-יתר", מציאות של סרטני ערמונית שהם כה איטיים בהתפתחותם, עד כי הטיפול שלהם אף גרוע מהמחלה עצמה.

   

  בדיקת PSA עצמה עברה כמה שינויים מהותיים: גישה אחת לדוגמה מסתמכת על מדידה כפולה, הן של סך רמת PSA (total PSA), והן על רמת PSA החופשי ( free PSA), שכן מסתבר שהסיכון לסרטן הערמונית גדל יותר כאשר רמת ה-PSA החופשי נמוכה מרמה של 25% מסך ה-PSA; ככל שאחוז ה-PSA החופשי נמוך יותר כן גדול הסיכון לסרטן. 

   

  נמשיך ונדון בנושא במאמר ההמשך.

   

  בברכה, פרופ' בן-עמי סלע


  08/08/2009
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.
  לחץ כאן לכתבות נוספות מאת המחבר

  סרטן הערמונית - PSA

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן