בריאות בריאות
בריאות
                       בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | לוחות מודעות | בית טבע | דף הבית  בריאות פורטל טבעלייף
                     
בריאות הגבר | בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   מרפאות מומחי טבעלייף   לוחות / מודעות
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית דלקות ופטריות דלקות ומחלות דרכי השתן הריון לידה - דלקוֹת בדרכי השתן בכלל ובהריון בפרט
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  הריון לידה - דלקוֹת בדרכי השתן בכלל ובהריון בפרט

  בריאות בריאות דלקת בדרכי השתן צריבה בשתן צמחי מרפאה רפואה משלימה
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית
  דלקוֹת בדרכי השתן בכלל ובהריון בפרט

  זיהומים בדרכי השתן בנשים
  בתהליך חילוף החומרים המתקיימים בתאים, נוצרים חומרי פסולת. סילוק הפסולת החיוני כל כך נעשה על ידי מחזור הדם, המוליך את הפסולת אל הכליות. הכליות מסננות את הפסולת ומהן עוברים חומרי הפסולת יחד עם עודפי המים בצורת שתן, ומופרשים החוצה. דרכי השתן פגיעות לכמה סוגי הפרעות, כמו למשל: חדירת גורמים זיהומיים דרך מערכת הדם או מחוץ לגוף. הפרעות כאלה יכולות לגרום להצטלקות הרקמה המסננת את הפסולת והנזק שיגרם יהיה צמצום פעולת הכליות עד אי ספיקתן. דלקות בדרכי השתן הן תופעה שכיחה ביותר בקרב נשים. לפי הסטטיסטיקה הידועה, אחת מכל שלוש נשים תלקה בדלקת בדרכי השתן לפחות פעם אחת בחייה. דלקת בדרכי השתן נובעת בדרך כלל מזיהום חיידקי של דרכי השתן. התסמינים האופייניים לדלקות בדרכי השתן עלולים להשפיע בצורה חמורה על איכות החיים של החולה. ביטויו הקל הוא בצריבה בזמן מתן שתן, וביטויו הקשה הוא במחלת חום קשה.

  מבנה מערכת השתן של האישה
  שלפוחית השתן של האישה נמצאת סמוך לקיר הקדמי של הנרתיק, ממש מאחורי עצם החיק, וממנה יוצא צינור השתן (שופכה) הנפתח אל קידמת אבר המין של האישה, במרחק של סנטימטרים ספורים מפתח הנרתיק. השופכנים, צינורות שריריים המחברים בין הכליות ושלפוחית השתן ומובילים את השתן מהכליות (מקום יצור השתן) ואל תוך שלפוחית השתן. אזור השופכה אצל האישה הוא כ- 3 - 4 ס"מ, ואילו אצל הגבר אורכו 17 – 20 ס"מ וזו אחת הסיבות שנשים לוקות בדלקות בדרכי השתן יותר מגברים.

  נשים בעלות נטייה מוגברת להתפתחות של דלקות בדרכי השתן
  נטייה מוגברת להתפתחות דלקות בדרכי השתן עלולה להופיע גם בנשים עם פגם אנטומי או פגם תפקודי בשופכה, בשלפוחית השתן, בשופכנים או בכליות וזאת בשל צינור שתן קצר יותר, קרבת הפתח של צינור השתן לנרתיק ולפי הטבעת והלידות החוזרות. פגמים אלו בד"כ מאובחנים לאחר זיהומים חוזרים של דלקות בדרכי השתן. שכיחות גבוהה יותר של דלקות בדרכי השתן קיימת גם בנשים הרות מכיוון שבמהלך ההיריון קיים לחץ איברים על מערכת השתן. כמו כן נשים לאחר גיל המנופאוזה נוטות לפתח דלקות חוזרות בדרכי השתן בשכיחות גבוהה יותר, עקב אובדן ההשפעה המגנה מפני זיהומים אלו כגון הורמון המין- אסטרוגן, אשר הפרשתו מפסיקה בגיל הבלות. דלקות בדרכי השתן שכיחות יותר גם בנשים החולות בסוכרת או בנשים הסובלות מאבנים בדרכי השתן. אוסף סיבות אלו מביא גם לעליה בשכיחות הדלקת ככל שגילה של האישה מתקדם יותר.

  הגורמים לדלקות בדרכי השתן
  ככלל - דלקת בדרכי השתן שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים עקב השוני באורך השופכה ומהקרבה של פתח השופכה ללדן. מרבית הדלקות בדרכי השתן נובעות מחיידקי המעי ובייחוד מהזנים: Escherichia coli, Klebsiella ו- Enterobacter. זיהום מוגדר כצמיחה של למעלה מ-100,000 מושבות חיידקים, וחומרתו משתנה.
  החיידקים הגורמים לדלקות בדרכי השתן מגיעים בד"כ מאזור פי הטבעת אף על פי שלעיתים הם מגיעים גם מאזורים אחרים בגוף דרך כלי הדם בנוסף, דלקות בדרכי השתן עלולות להיות משניות לשימוש בקטטר (צינור המוחדר לשופכה לצורך ניקוז שתן) באנשים מאושפזים ובעיקר באנשים אשר נזקקים לקטטר באופן קבוע במהלך חייהם.

  1. 1. ההבדל המשמעותי באורך השופכה מביא לכך שחיידקים החודרים לקצה הצינור יכולים להגיע ביתר קלות לשלפוחיות השתן של האישה. מבנה אנטומי זה מקל על התפשטות החיידקים שלא נדרשים לעבור דרך ארוכה על מנת להגיע לשלפוחית השתן.

  2. 2. נוכחות של חיידקים באופן קבוע וטבעי בנרתיק ובפי הטבעת והקרבה של פי השופכה לפתח הנרתיק ולפי הטבעת, מעודדות אף הן פלישת חיידקים אל תוך שלפוחית השתן.

  3. 3. קיום יחסי מין תורמים אף הם לחדירת חיידקים לשלפוחית, כיוון שהחיכוך מביא את החיידקים ממש אל תוך השופכה. דלקת כזאת מתפתחת בד"כ 36 - 72 שעות לאחר קיום יחסי המין. לא ברור מדוע חלק מן הנשים לוקות בה פעמים חוזרות, ואילו אחרות עמידות בפניה.

  4. 4. היגיינה לא נכונה בניקוי פי הטבעת מוסיפה לחומרת התופעה ולתדירותה הרבה. דרך הניקוי הנכונה היא בתנועה של היד מלפנים לאחור. ניקוי בדרך הפוכה – בתנועה מאחור לפנים – מקרב צואה עשירת חיידקים אל פתח הנרתיק (וגורם להפרשות נרתיקיות), וכן אל פתח השופכה.

  5. 5. תהליך הלידה גורם לחץ רב על דפנות שלפוחית השתן, ולעיתים נגרמים סדקים ושפשופים קלים ברירית המצפה אותה מבפנים, וזו הסיבה לצריבה ולדלקת השתן המתפתחת ממש לאחר הלידה.

  סוגי הדלקות האפשריות במערכת השתן

  ניתן לסווג את הדלקת בדרכי השתן על פי מיקומה ואופייה:

  א. דלקת בשלפוחית השתן [ציסטיטיס CYSTITIS] – המתבטאת לרוב בצריבה, בכאב, בתכיפות ובדחיפות במתן שתן. בדרך כלל , מחלה זו אינה מלווה בחום גבוה ולרוב ניתן לאבחנה באמצעות תרבית שתן הנלקחת באופן סטרילי. לעיתים רחוקות השתן דמי.

  ב. דלקת בכליות – מתבטאת בחום גבוה וצמרמורות, ובכאב באזור המותניים. בבדיקה, קיימת רגישות עזה למכה באזור המותניים והגב התחתון.

  ג. דלקת שלפוחית השתן ללא תלונות [ציסטיטיס CYSTITIS] - גם במקרה זה החיידקים חודרים לשלפוחית השתן וניתנים לאיתור בתרבית שתן. אולם, בניגוד לצורה הראשונה, במקרה זה אין האישה חשה בהם והיא איננה מתלוננת על אי נוחות כלשהי, כגון צריבה.

  ד. דלקת השופכה [אורטריטיס URTHRITIS] – מתבטאת בצריבה במתן שתן, אם כי החיידקים נמצאים בשופכה ולא בשלפוחית עצמה.

  הדלקת השכיחה ביותר היא דלקת שלפוחית השתן, בין אם היא מלווה בתלונות או בלעדיהן וכן דלקת השופכה.

  התסמינים של דלקת בדרכי השתן

  התסמינים של דלקת בדרכי השתן בשלביה הראשונים כוללים :

  1. תחושת צריבה ועקצוץ בעת מתן שתן.
  2. 2. צורך פתאומי ודחוף להשתין, המופיע לעיתים תכופות, גם כאשר השלפוחית ריקה.
  3. 3. כאבים בחלק העליון של המפשעה.
  4. 4. חום.
  5. 5. שתן בעל ריח בלתי נעים.

  בשלבים מתקדמים יותר עלולים להופיע :
  1. 1. כאבים בצידי הבטן ובגב התחתון.
  2. 2. חום גבוה המלווה בצמרמורות, בחילות והקאות.
  3. 3. חוסר שליטה על מתן השתן.

  צריבה במתן שתן
  לא תמיד כאבים, או צריבה בזמן ההשתנה פירושם דלקת השלפוחית. כל גירוי אחר באזור יכול להביא לתמונה דומה. דלקת השופכה אופיינית לזיבה (Gonorrhea) אך ישנם חיידקים נוספים המשתכנים בשופכה וגורמים בה דלקת. לעיתים מופיעים כאב וצריבה בשתן מיד לאחר קיום יחסי מין (בניגוד לדלקת השלפוחית המופיעה 36 - 72 שעות מאוחר יותר). הרקע לתלונות אלו היא החבלה הפיזית הנגרמת לשופכה בעת המשגל כתוצאה מחיכוך הפין בנרתיק הדוק או יבש מדי.

  אישה בתקופה שלאחר הפסקת הווסת פגיעה במיוחד לחבלה בעת קיום יחסי מין ובדרך כלל היא נוטה יותר לתלונות של צריבה וכאב במתן שתן ואפילו דימום בשתן, בגלל דלקת כרונית של דפנות השופכה, השלפוחית או שתיהן בשל חוסר באסטרוגן. טיפול באסטרוגן באשה כזו, בכדורים או בקרמים לנרתיק, יכול בהחלט להועיל.
  לפני שמתחילים בטיפול , חשוב ביותר לבצע בדיקת שתן לתרבית. השתן נלקח בזמן ההשתנה, באמצע הזרם, אחר שהפות ופיית השופכה נרחצים היטב בסבון ובמים.

  אבחנה של זיהומים בדרכי השתן
  בחשד לזיהום בדרכי השתן הרופא מבצע בדיקה גופנית ומזמין בדיקות מעבדה. הבדיקות העיקריות הן בדיקת שתן כללית, בה ניתן לראות סימני זיהום שונים כגון רמה גבוהה של תאי דם לבנים בשתן, ותרבית שתן בעזרתה ניתן לקבל תשובה מוחלטת על קיום או היעדר חיידקים בשתן. במקרים של דלקות חוזרות בדרכי השתן הרופא עשוי להמליץ על בדיקה הקרויה IVP. בדיקה זו הינה צילום רנטגן שנעשה בעזרת חומר ניגוד, של כל מערכת השתן. כמו כן לעיתים מומלצת גם בדיקת אולטרא-סאונד של דרכי השתן שיכולה להדגים בעיות שונות כגון אבנים בדרכי השתן. במידה וכל הבדיקות הללו לא העלו תשובה מוחלטת לבעיה, תתבצע בדיקה הקרויה ציסטוסקופיה בה נבדקת שלפוחית השתן בעזרת סיב אופטי.

  הטיפול בדלקות בדרכי השתן
  בכל מקרה בו מתעורר אצל האישה חשד לקיומה של דלקת בדרכי השתן, מומלץ לפנות אל הרופא. בהתאם לשיקוליו של הרופא ולבדיקות שיערוך ירשם עבור המטופלת טיפול אשר במרבית המקרים כולל תכשיר אנטיביוטי ולעיתים תוספת של משכך כאבים. ניתן להקל על הסימפטומים של הדלקת ולזרז את החלמתה על ידי שתיית נוזלים מרובה אשר מסייעת לשטוף את החיידקים משלפוחית השתן. הגברת חומציות השתן עוזרת להקל על תחושת הצריבה והכאבים הנגרמים בעקבות הדלקת, זאת ניתן לעשות על ידי שתיית כמויות גדולות של מיצי פירות חמוצים. בכל מקרה אין שיטות אלו באות במקום ביקור אצל הרופא.

  במידה והאישה סובלת מדלקות חוזרות ונשנות, יש לברר היטב אם היא נטלה כמצווה את הטיפול האנטיביוטי, ואם זהו הטיפול המתאים על פי תוצאות בדיקת המעבדה. כמו כן, יש לברר את מנהגי ההיגיינה ונוהגי האישות של האישה, ולשנותם בהתאם לצורך. במידה והדלקת ממשיכה לפקוד את האישה, ושוללים את מחלת הסוכרת (שגם היא גורם מסייע להתפתחות הדלקת), יש לבצע בדיקת רנטגן של דרכי השתן באמצעות הזרקת חומר לווריד (IVP). בדיקה זו מסייעת לגילוי מומים או אבנים במערכת השתן היכולים להוות מקור לזיהום .

  טיפול ומניעה בעזרת צמחי מרפא:
  הטיפול בבעיות בשלפוחית השתן יהיה בכמה מישורים, אבל ראשית יש ללכת לערוך בדי
  12345
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.

  הריון - עובר עוברים הריון ולידה לידה תינוקות לידה טבעית הורות להיות הורים. הריון לידה דלקת בדרכי השתן צריבה בשתן צמחי מרפא רפואה משלימה

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן