בריאות בריאות
בריאות
                       בריאות | הריון | דיאטה תזונה | ויטמינים ומינראלים | צמחי מרפא | הורים - הורים וילדים | מין - זוגיות | בריאות וטיפוח העור | לוחות מודעות | בית טבע | דף הבית  בריאות פורטל טבעלייף
                     
בריאות הגבר | בריאות האישה | לב - מחלות הלב | סרטן | דיכאון - בריאות הנפש | רפואה משלימה כל הכתבות מא' ועד ת'   |   מרפאות מומחי טבעלייף   לוחות / מודעות
חיפוש בריאות

  חדש - אבחון עצמי
  סובלים מבעיה כלשהי ? 
  כאבים בחזה, פריחה 
  בעור, כאב במתן שתן,
  דלקת בשד, כאבי בטן,
  כאבי מחזור  ועוד......
  ענו לשאלונים שערכו 
  רופאים ומומחים צפו מיד
  באבחון מקצועי און-ליין.
  לגשת לאבחון המתאים
  לכם הקליקו כאן...
  ניתוח מצבך הרפואי
  מלאו שאלון  און-ליין 
  ותקבלו מיידית את ניתוח
  הפרופיל הרפואי והרגשי 
  שלכם.  הקליקו  כאן
  עוד באתר טבעלייף
 • דיכאון
 • דיאטה - לקרוא
 • כאבי מחזור
 • כאבי גב
 • אלרגיה
 • מחשבון קלוריות
 • מחשבון BMI
 • מחשבון משקל
 • פענוח בדיקות דם
 • ויטמינים ומינראלים
 • מתכוני בריאות
 • מזון למוח
 • גברים נשים וסקס
 • סרטן
 • צמחי מרפא
 • סוכרת
 • פורום    Forum
 • דף הבית חומרים רעילים הנדסה גנטית ועמדת החקלאות האורגנית אליה
  מין וזוגיות בריאות העור תזונה ודיאטה מחשבונים כתבות חמות פורומים ורופאים
  בריאות הנפש הורים וילדים הריון ולידה חיפוש אינדקסים ווידאו
     
   

  הנדסה גנטית ועמדת החקלאות האורגנית אליה

  בריאות הנדסה גנטית ועמדת החקלאות האורגנית אליה - הנדסה גנטית או כפי שמקובל לקרא לה בעולם GMO או GE הנה טכנולוגיה שמאפשרת למדענים ליטול גנים מאורגניזם ביולוגי אחד ולהחדירו לאורגניזם אחר
  כתבות נוספות באותו הנושאהדפסשלח לחברדף הבית
  הנדסה גנטית ועמדת החקלאות האורגנית אליה

  מאת: אורי אדלר, יועץ לחקלאות אורגנית

  נתחיל אולי בסוף, בחקלאות האורגנית. בחקלאות האורגנית אסור השימוש באורגניזמים מהונדסים על פי כל התקנים המוכרים כגון התקן הבסיסי של ה- IFOAM דרך חוקי הקהילה האירופאית וה-NOP החוק האורגני האמריקאי ותקנים לאומיים וחוקים אורגניים מקומיים.

  1. מהי הנדסה גנטית?
  הנדסה גנטית או כפי שמקובל לקרא לה בעולם GMO או GE הנה טכנולוגיה שמאפשרת למדענים ליטול גנים מאורגניזם ביולוגי אחד ולהחדירו לאורגניזם אחר. זהו שינוי מהותי בדרך בה התרבו אורגניזמים שיוצרת למעשה סוגים חדשים של אורגניזמים אשר לא מוכרים לטבע. ההנדסה הגנטית היא טכנולוגיה מרתקת בעלת אפשריות כמעט בלתי מוגבלות ומאידך רמת הסיכונים גבוהה לא פחות ולכן חשוב הדיון הציבורי המתפתח בנושא שלא משאיר אותו בידי המדענים בלבד.

  2. מהם גנים?
  כל האורגניזמים בטבע מוירוסים עד לבני אדם מכילים בכל אחד מתאי גופם מערך ייחודי מקודד שקובע את דרך וצורת התפתחותם ותכונותיהם המורשות. בנבדל מתכונות נרכשות בתגובה לתנאי סביבה משתנים וגורמים חיצוניים אחרים. התכונות המקודדות נוכחות בתוך התאים בתוך מולקולות ארוכות הנקראות DNA. ה- DNA בנוי מקטעים שכל אחר מקדד לתכונה אחרת בהתפתחות האורגניזם. מקטעי DNA אילו מכונים גנים. בהנדסה גנטית קטעי DNA מועברים מאורגניזם אחד לשני בצורה מלאכותית שאינה בדרך הטבע.

  3. מה בין השבחה בשיטות מסורתיות ולהנדסה גנטית?
  חברות העוסקות בהנדסה גנטית טוענות לעיתים קרובות כי הנדסה גנטית הנה רק הרחבה של שיטות הטיפוח המסורתיות. טענה זו הנה מטעה מכיוון שהשבחה מסורתית מוגבלת למחסומים טבעיים המונעים מעבר גנים בין אורגניזמים רחוקים. בטבע העברת גנים בין חולדה לכותנה או בין דג לתות שדה או תירס וחיידק ה-BT אינן אפשריים. הנדסה גנטית פועלת באופן שונה ומאפשרת מעבר גנים בין אורגניזמים שונים שבצורה טבעית לא הייתה מתקיימת. יותר מכך, יש כאן שבירת מוסכמה בה גם הטיפוח השתמש כמעט אך ורק בסט הגנים הקיימים בתוך המין ולא שבר בצורה בוטה מחסומים בין מיניים שנוצרו במהלך אבולוציה טבעית של אלפי שנים. יש אומרים כי המחסומים הבין מיניים מאפשרים שמירה על שונות גנטית רחבה המגדילה את יכולת ההישרדות על פני כדור הארץ.

  4. האם אכן מודעים העוסקים בהנדסה גנטית לכל ההשלכות של מעשיהן?
  הנדסה גנטית אינה פעולה פשוטה, והשלכותיה אינן מובנות לאשורן גם למדענים. מדענים אינם מבינים בצורה מעמיקה מה בדיוק קורה כשהם משלבים גן או יותר מעותק אחד של גן זר בתוך DNA של צמח קיים. הבנה של פעולת גנים עדיין מוגבלת ויותר מכך מוגבלת ההבנה בהשפעות גומלין בין גנים שונים. עד היום לא יודעים אפילו את תפקידם של רב הגנים הנמצאים באורגניזם. בכל אורגניזם ישנם גנים רבים שלכאורה אינם באים לידי ביטוי מכיוון שאינם מתפקדים או שמע תפקודם אינו ידוע עדיין ולכן נוטים להתעלם מקיומם.

  5. מה המוטיבציה העומדת אחרי העיסוק הנרחב בהנדסה גנטית?
  מבחינה טכנולוגית הנדסה גנטית, נושא מרתק מאין כמותו, האפשריות בו אינן מוגבלות וניתן בטווח הרחוק ליצור בעצם אורגניזמים אידיאליים שיניבו יבול רב ואיכותי, יהיו עמידים למחלות ומזיקים, יקלטו חנקן מהאוויר ולא יזדקקו לדישון, יהיו עמידים לחום וקור ועוד כהנה וכהנה. עד כאן נראית טכנולוגיה זו כמבטיחה פתרון מושלם לכל הבעיות.

  6. מדוע קיימת התנגדות כה נחרצת לשימוש בהנדסה גנטית בעולם?
  פשוט כבר היינו בקטע הזה וכבר שוכנענו כי חומרי ההדברה הם הפתרון לכל תחלואינו. בעולם, רבה ההתנגדות למוצרים מהונדסים עד כי הודו דחתה לאחרונה משלוח תירס שנשלח כסיוע לנפגעי ההוריקן מכיוון שהתירס היה מהונדס. ההתנגדות להנדסה הגנטית מזכירה במקצת את ההתנגדות המינורית שהייתה בתחילת שנות הארבעים לכניסתם של חומרי ההדברה. אז חשבו כולם שה-DDT הוא מרפא לכל התחלואים ויבטיח גידולים חקלאיים בריאים. כבר אז היו מספר מוהיקנים שחשבו אחרת וסלדו מהריסוסים. לחיזוק נקודה זו להלן ציטוט מכתביו של חיים פלדנר המנוח ריש בית אלפא, מראשוני החקלאות האורגנית בישראל: "עד 1945 עבדתי לפי הנחיות אנשי הגנת הצומח בעת ההיא, כל מזיק המופיע, כל כתם של מחלה המופיע על העלה, יש לגשת מיד להדברתו (בלי להתחשב עם אויבים טבעיים, שעליהם לא ידענו מאומה)..
  להלן אחת הדוגמאות שהביא אותי לידי ההחלטה לעבוד לפי השיטה האורגנית:
  עם הופעת ה-DDT איבקנו בחומר זה חלקת זרעי כרובית שנפגעה קשה מפשפש קטן (ניסיוס), המכלה זרעי מצליבים. כתוצאה מכך הושמדו מיליוני חיפושיות משה רבינו הניזונות מכנימות עלים, השטח נפגע קשה מכנימות שה-DDT לא פגע בהן" וזו רק אחת הדוגמאות ויש עוד רבות. מאז התפשט השימוש בחומרי הדברה עד שהגיע לשיא בשנות ה- 80 בהן גידול כותנה דרש כ- 20 ריסוסים במהלך עונת גידול של כ- 5 חדשים. הפחתה ניכרת בשימוש בחומרי הדברה באה רק עם הגברת המודעות לנזק הסביבתי והבריאותי שנובע מהשימוש בהם, כמו כן עלית מחירם וירידת רווחיות היצור החקלאי. הפחתת הריסוסים הביאה צורות מחשבה חדשות כגון IPM (הדברה משולבת) הדברה משולבת אזורית ופיקוח מזיקים. במקרה של הכותנה הפחיתה ההדברה המשולבת את מספר הריסוסים לכ- 8.

  7. האם לא ניתן לקיים חקלאות מתקדמת ללא הנדסה גנטית?
  בחקלאות האורגנית הפכה הכותנה לגידול מוביל כשהיום מגדלים חלקות של כותנה אורגנית עם ריסוס בודד בחומר טבעי כמו BT או שמן ציטרול. יותר מכך, בחלקות אורגניות נעלמו חלק מהמזיקים שפוגעים בחקלאות הקונבנציונלית כמו עש הטבק למשל שאינו מהווה בעיה בחלקות אורגניות אך מופיע כמזיק קשה בחלקות שטופלו בקוטלי חרקים מקבוצת הזרחנים האורגניים. מה שקרה הוא שנוצר קיבעון שבו ברור היה כי כשמופיע פגע מרססים, השיטה טופחה בנאמנות ע"י חברות הכימיקלים שהפכו לחברות ענק שפשוט דחפו עוד ועוד פתרונות כימיים וגם פיתו את החקלאים והחוקרים והמדריכים בשיטות שיווק מתוחכמות להתמיד ולהרחיב את השימוש.
  היום אנשי מקצוע רבים שבויים בדעה כי לא ניתן להתמודד עם פגעים בצורה שונה. התמונה הורודה התקלקלה עם התגברות המודעות סביבתית ומודעות צרכנית שהפחיתה בצורה דרסטית את השימוש בחומרים בחקלאות הקונבנציונלית. עקב כך גדלו בהרבה העלויות הכרוכות בפיתוח חומר חדש והקשיים בקבלת אישורים להחדרתו הולכים ועולים. הפתרון לקשיי השיווק של חומרי ההדברה נמצא בהנדסה הגנטית עד שהיום חברות הכימיקלים הן אילו הדוחפות את פיתוח הזנים המהונדסים לאחר שבתחילת שנות התשעים עסקו במרץ ברכישת חברות זרעים ומכוני טיפוח. כיום כשתקציבי מחקר נמצאים בחסר הפכו חברות ההנדסה הגנטית הממנים הגדולים של המחקר ויוצא כי חלק גדול מהמחקר החקלאי כיום נעשה בתחומי הביוטכנולוגיה שהוא שם כיסוי ל הנדסה גנטית.

  חלק מהזנים המובילים הם זני סויה עמידים לקוטל העשבים ראונאפ, כך שלמעשה בנוסף למעשה ההינדוס יש כאן עידוד בהגברת השימוש בקוטלי עשבים. לפני שניגע בסכנות הטמונות בהנדסה הגנטית נחזור לשאלה האם בכלל יש צורך בהנדסה גנטית?
  לדעת החקלאות האורגנית ניתן למצוא פתרונות כלכליים וגם ידידותיים לסביבה גם ללא ההנדסה הגנטית. אך הריצה לכיוון זה נובעת ממוטיבציה למציאת פתרונות קלים. הטבע מוכיח לנו ששוב ושוב שפתרונות אילו ככל שהם קוסמים אינם קיימים כשתמיד לכל פתרון טוטלי קם אויב טוטלי. והפתרון הנכון נמצא בכיוון שונה אף כי הוא יותר מורכב מכיוון שיש לפעול בסביבה מושפעת מגורמים רבים שיש לשמור ולמצוא את האיזון בניהם. כיום עוד לפני התבססות ההנדסה הגנטית כבר נמצאו זנים שטופחו לעמידות מהונדסת שעמידותם נשברה.

  8. מהן הסכנות הגלומות בהנדסה גנטית?
  הסכנות העיקריות הנובעות בהנדסה גנטית נובעות מאי הודאות וחוסר ידע מספיק בהשלכות של התערבות במחסומים הטבעיים למעבר גנים. ההיבטים רבים מבטיחות המזון המהונדס עקב חוסר הודעות בכלל המהלכים החלים באורגניזם המהונדס והאם בנוסף לתכונה הנרכשת לא יצרנו תכונות נוספות או חומרים נוספים בלתי רצויים. בהקשר זה קיים החשש מיצירת חומרים משרי אלרגיות –אלרגנים בזנים מהונדסים. בהיבטים הסביבתיים אין מידע על משמעות הכלאות בין מינים מהונדסים לבין מיני בר קרובים שעשויים לשאת עימם את התכונות המהנדסות. תכונות העמידות המוקנות ע"י הנדסה גנטית עשויות בעצמן להשפיע על בריאות המוצר וכן לעודד יצירת עמידויות בין המזיקים שידרשו לאחר ריסוסים מוגברים. טיפוח זנים מהונדסים לעמידות לקוטלי עשבים מעודדת שימוש בקוטלי עשבים ויוצרת סלקציה של עשבים עמידים לחומרים אילו. ולכן אף כי עדיין לא הוכח נזק בריאותי ישיר יש להתייחס להנדסה הגנטית בזהירות מרבית.

  9. מה המצב בארץ?
  מפתיע כי בארץ לא זוכה ההנדסה הגנטית לחשיפה מתאימה, אף כי עד האישורים לגידול זנים מהונדסים בארץ מועטים עד כי ניתן לספרם באצבעות יד אחת. בעולם קמו תנועות צרכנים וירוקים שחרטו על דגלם התנגדות מסיבית לנושא. אחד התוצאות היא דרישת צרכנים לסמן מוצרים המכילים מרכיבים מהונדסים. כבר כיום רב מספר המוצרים המהונדסים בהם אנו משתמשים ללא ידיעתנו. שמן הסויה וקמח תירס הם דוגמאות מובילות מכיוון שב- 60% משמן הסויה המיוצר בעולם כיום מוצאו בסויה מהונדסת (עמידה לקוטלי עשבים עפ"ר). ואם השמן מהונדס הרי כל המוצרים בהם יש שימוש בשמן סויה יש בהם מרכיבים מהונדסים. והרי זכות צרכן בסיסית היא לדעת מה מכיל המוצר אותו אנו אוכלים. מדינות כמו יפן קוראה ואף מדינות באפריקה ומדינות לא מעטות באירופה הנהיגו חובת סימון למוצרים מהונדסים.

  כיום עקב המודעות לנושא מתגברת תנועת צרכנים הדורשים מוצרים נקיים מהנדסה גנטית. זה הביא לידי כך שחברות מזון מקימות קווי מוצרים נקיים מהנדסה גנטית ואף משלמים פרמיה ליצרני הגידולים הלא מהונדסים. לאחרונה התפרצה באנגליה וארה"ב פרשת הטקו בל קרקרים מקסיקניים, העשויים מקמח תירס בו נמצאו שאריות חלבונים של תירס מהונדס לעמידות לחרקים שלא קיבל אישור כחומר גלם להזנת בני אנוש אלא להאבסת בעלי חיים בלבד. שווקים רבים אוסרים הכנסת מוצרים מהונדסים לתחומם בולטת בהתנגדות הקהילה האירופאית ואנגליה בראשה. באנגליה מתקיימים ניסיונות בזנים מהונדסים באתרים סודיים מפחד הארגונים הירוקים שכבר הראו כוחם בהשמדת חלקות הניסוי.

  בשנים האחרונות נשבר קשר האמון ששרר בין הקהילה המדעית לצרכן שבעבר קיבל כל תוצאת מחקר מדעי כאמת לאמיתה ואילו היום גם הצרכן האידיוט לא מתבייש ושואל שאלות. לכך מתווסף הכשל הסדרתי שהביא להתפרצות מחלת הפרה המשוגעת שאין קשר בינה לבין הנדסה גנטית אבל היא קשורה בקיבעון מחשבתי וחוסר תשומת לב של החוקרים והגורמים המחליטים המעורבים. פיתוח ההנדסה הגנטית נמצאה כמנוף להתפתחות השוק האורגני וצרכנים רבים נוטים כיום למוצרים אורגניים כדי להבטיח עצמם מפני מוצרים מהונדסים מעבר לסיבות המסורתיות של מעבר לאורגני. כך שיתכן הוא כי דווקא נושא ההנדסה הגנטית יהווה מנוף לפיתוח החקלאות האורגנית שבין השאר נקיה מתוצרים מהונדסים.
  לעוד מידע כדאי ומומלץ ביותר לבקר בדף הבית של טבעלייף
  לחצו כאן לכניסה
   
     
  לחץ כאן לכתבות נוספות באותו הנושא
  מאד מומלץ לקרוא כתבות נוספות מכיוון שבדרך כלל רק בטבעלייף הכתבות הינן מאת
  כותבים שונים או מחקרים שונים, מזוויות ראייה שונות, ע"פ ניסיון שונה, לפעמים ע"פ
  רפואה קונבנציונאלית, לפעמים ע"פ רפואה משלימה ולפעמים ע"פ שילוב שתי השיטות.

  כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.
  כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר טבעלייף הוא מידע בלבד, ובשום פנים ואופן אין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, אבחון, ו/או המלצה לטיפול כזה או אחר, ו/או נטילת חומר כזה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

  אין להעתיק או להשתמש בחומרים הנמצאים באתר לרבות כתבות, שאלות ותשובות במרפאות הרופאים
  הודעות הפורומים ו/או כל חומר אחר המוצג באתר ללא אישור מפורש והחתום ע"י מערכת טבעלייף.
  בכל השייך לפרסום באתר כולל כתבות מרפאות ופורומים ניתן לפנות אלינו צור קשר  דיאטה פורומים מחשבונים ויטמינים | צמחי מרפא | שמנים צמחיים
  תנאי שימוש | הריון | בריאות | דיאטה | גברים | נשים | ילדים | מתכונים
  רפואה אלטרנטיבית | רפואה טבעית | רפואה משלימה | רפואה סינית | רפואה רפואת ילדים
  רפואה בריאות כללית | רפואה כללית בריאות | פסיכולוגיה | הורים וילדים | הרכבים 
  בריאותדיאטהרפואה
   מחלות
  רפואה בריאותמחלות איכות חייםרפואה בריאות
   
   
   
   
   
   
   
    לחיפוש מתקדם לחץ כאן